Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


Összetett rendszer

Összetett rendszer akkor alakul ki, amikor a változások nem érik el a transzformáció szintjét, azaz nem történik meg egyik jogi rendszerről a másikba történő átmenet, ugyanakkor többről van szó, mint azonos jogi rendszeren belül jogintézmények és szabályozási technikák átvételéről, vagyis adaptációról. Összetett rendszer esetén a domináns jogi rendszer átemel fontos ötletet, gondolatot, alapelvet (vagyis alapvetően többet és mást, mint egyszerű jogintézményeket) egy másik jogi rendszerből, de ettől még nem adja fel önmaga sajátosságait, hanem azt kiegészíti. Ennek következtében egyfajta idegen test kerül be a rendszerbe, de ezt mégis tudatosan emelik be annak érdekében, hogy az növelje a befogadó jogi rendszer hatékonyságát, és semmiképp se azért, hogy jelenlétével zavart okozzon.

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave