Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


A jog mint társadalmi-gazdasági rend

Ebben a felfogásban az állam szerepe a társadalmi viszonyok irányítása, elsősorban a magánfelek egymás közti viszonyainak normatív szabályozása és a konfliktusok pártatlan, átlátható, intézményes feloldása. Az állam azt gondolja, hogy a társadalom ügyeit magára kell vennie, és ezért képes a legapróbb vitáknak is jelentőséget tulajdonítani, szabályokkal körülvenni, és akár évekig foglalkozni vele, miközben evidens, hogy ezen ügyek esetében a vitára fordított idő, energia és pénz sokszorosa annak, mint amennyit ér. Például a szomszédok közti telekhatárviták tipikusan ilyenek, mégis az állam jelentős erőket mozgósít megoldásukra.

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave