Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


Intézményi preferenciák

Az intézmények helyes működése nemcsak a jogrendszer egésze, hanem a társadalom és a gazdaság működése szempontjából is kulcsfontosságú. Az elmúlt évtized egyik legfontosabb, ilyen tartalmú publikációjában két amerikai közgazdász, Daron Acemoglu és James Robinson bemutatták, hogy milyen szoros összefüggés van a vezetői kultúra és az intézmények működése, továbbá a prosperitás között, gyakorlatilag tértől és időtől függetlenül.1 Egy jogrendszer számára, amely a maga eszközeivel irányítja, szabályozza és ellenőrzi ezeket az intézményeket, ezek helyes működése különösen életbevágó. Mégis azt látjuk, hogy az intézményes gondolkodás messze nem egyetemes, és ahol jelen van, nagyon különböző módon áll hozzá a jog és a társadalom. További vizsgálódásaink céljából mindenképpen meg kell különböztetni a hatalmi intézményeket, a gazdasági és a társadalmi intézményeket, előbbieken belül pedig a politikai és az igazgatási intézményeket.

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave