Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


Politikai intézmények

Jelen fejezet keretei között a jog mint társadalmi-gazdasági rend intézményi aspektusait vizsgáljuk meg. Ebben a modellben a politikai intézmények a hatalmi szereplők egymáshoz való viszonyát vannak hivatva szolgálni annak érdekében, hogy a túlzott hatalmat gátolják. E gondolat legelső megjelenési formája ugyan Athén, de tartós politikai berendezkedést a köztársasági Róma tudott megvalósítani ennek alapján. A köztársasági Róma magisztrátusi rendszere nemcsak politikai értékhierarchiát tükrözött, ahol az alulról felfelé haladás a politikai befolyás növekedését is mutatta (lex Villia Annalis), hanem az egyes magisztratúra a hatáskör megosztását is tartalmazta: hiába volt a censor magasabb presztízsű a consulnál, a consul jogait nem gyakorolhatta; hiába volt a consul magasabb rangú a praetornál, praetori jogokat nem gyakorolt stb. Az egész rendszer a nobilitas politikai intézményrendszere volt, amelynek alapelvei a libertas, illetve az ennek ellentmondó kifejezések (mint a dominatio, a regnum vagy a tyrannis) teljes elutasítása.1 Ebből adódóan a köztársaságban már kialakult a hatalommegosztás gyakorlata akkor, amikor ezt az elvet maguk a rómaiak sosem fogalmazták meg. A politikai intézmények kidolgozottsága mellől azonban teljesen hiányzott az igazgatási intézmények kidolgozása, és e hiány akkora volt, hogy végül is ez okozta a köztársaság bukását azt követően, hogy az oligarchikus osztozkodást lehetővé tevő intézményrendszer (principátus) már elégtelennek bizonyult a rendszer fenntartására.

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave