Barabás A. Tünde (szerk.)

Alkalmazott kriminológia


2. A kábítószerek csoportosítása

 
  • Opiátok: a máknövény származékai a központi idegrendszerre hatva a fizikai érzékenységet és az ingerekre való válaszkészséget csökkentik. Ez a szercsoport gyakorlatilag minden rendszeres használónál komoly függőséget alakít ki, és jelentős testi-lelki megvonási tünetekkel jár a fogyasztással való felhagyás. Legelterjedtebb szerek: morfium, heroin, kodein, methadon, máktea.
  • Depresszánsok: a központi idegrendszer működését csökkentik, nyugtatják. Idetartozik az alkohol, egyes pszichoaktív hatású gyógyszerek, mint a nyugtatók, altatók, szorongásoldók (például Seduxen, Valeriana, Frontin, Rivotril).
  • Stimulánsok: azok a szerek, amelyek elsődlegesen gyorsítják, izgatják a központi idegrendszer működését (például amfetaminszármazékok, ecstasy, kokain, koffein, nikotin).
  • Hallucinogének: elsődleges hatásuk a tudati működés, az észlelés, a gondolkodás szokásos folyamatainak megváltoztatása, módosult tudatállapotok létrehozása (például LSD, kannabiszszármazékok, szerves oldószerek, „varázsgomba”).
 

Alkalmazott kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 958 1

A bűnözés állandó, meg nem szűnő velejárója a társadalom működésének, megjelenési formái pedig folyamatosan idomulnak a változó körülményekhez. A kriminológia feladata a bűnözés eredőinek és változásainak feltárása, a kiváltó okok feltérképezése, valamint a megelőzés állami és társadalmi eszközrendszerének kidolgozása, segítve ezzel a rendőrség munkáját és erősítve a lakosság biztonságát. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen kiemelten fontos, hogy a diákok az elméleti tudás mellett alkalmazható ismereteket szerezzenek és megtanulják ezeket mindennapi munkájuk során használni. Ez tehát a célja az alkalmazott kriminológia oktatásának és az alapjául szolgáló tankönyvnek is, amelynek egyes témáit a hazai kriminológia és bűnügyi tudományok elismert elméleti és gyakorlati szakértői dolgozták ki, felhasználva a legfrissebb hazai és nemzetközi kutatások eredményeit. A tankönyv három részből áll: az első rész a kriminológia megismeréséhez és megértéséhez szükséges legfontosabb alapkérdéseket mutatja be, a második részben a jelenkori bűnözés egyes formáinak főbb jellemzőiről kap képet az olvasó, míg a könyv harmadik része a gyakorlatról szól, segítve ezzel a jövő szakembereinek munkáját.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barabas-alkalmazott-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave