Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Gilles Deleuze és a stílus (2)

A 2011-ben Les styles de Deleuze címmel megjelent kötet tanulmányai a stílus deleuze-i fogalmát veszik vizsgálat alá, köztük Anne Sauvagnargues, aki Deleuze et les cartographies du style című szövegében talán a legközelebb jut annak megragadásához. „A stílus individuáció, ami elsöpri, megfertőzi és felforgatja a nyelv jelentő elemeit, azért, hogy új perceptumokat hozzon a felszínre – meglepő és csodálatos individuációkat, öt óra, egy délután a pusztán1 – kezdi tanulmányát. Míg a klasszikus értelemben vett stílus egy, az egyénre jellemző „állandó”, addig Deleuze-nél a stílus nemjelentőként, intenzívként és személytelenként jelenik meg abban az értelemben, hogy megkísérli a nyelvi kifejezés eszközével megragadni a nyelv moláris, homogén vonalain felbukkanó molekuláris, heterogén elemeket, amelyek individuációkat hoznak létre, észrevehetetlen perceptumokat, ezzel mozgásban, folytonos variációban, modulációban tartva a stílust, az elrendeződést.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave