L. Balogh Béni

Küzdelem Erdélyért

A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940-1944 között


Primus inter pares

A román–magyar rivalizálás 1940 őszén nemcsak Németország kegyeinek elnyeréséért folyt. A két ország abban is versengett, hogy – német támogatással – melyikük hivatott betölteni a térségben a „primus inter pares” szerepkört. Magyarország délkelet-európai szerepével Csáky november 13-án a külügyi költségvetés képviselőházi vitája során tartott expozéjában foglalkozott részletesen. Ködös frázisokban, konkrétumok nélkül fejtegette, hogy Magyarország teljes együttműködésre törekszik a tengelyhatalmakkal, részese lehet az európai újjárendezésnek, s lehetőséget nyerhet arra, hogy a háború végén „erős, ütőképes hadsereggel és amennyire lehet, gazdasági és pénzügyi erőtartalékokkal felszerelve, gyakorolhassa… Délkelet-Európában a »primus inter pares« elgondolásból keletkező jogait, illetőleg betölthesse az ebből fakadó kötelezettségeket”.446 Romániáról szólva egyebek mellett reményét fejezte ki, hogy a bukaresti vezetés felhagy a bécsi döntés megváltoztatására irányuló revizionista szándékaival, és elfogadja Magyarország kinyújtott kezét.447

Küzdelem Erdélyért

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 112 7

E könyv a magyar-román viszonyt és az ehhez elválaszthatatlanul kapcsolódó kisebbségi kérdést vizsgálja az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás közötti időszakban. Műfaját tekintve diplomáciatörténeti mű. A fő hangsúly a kétoldalú viszony alakulásán, a „hagyományosnak" számító politikai-diplomáciai aspektusok elemzésén van, a kisebbségi kérdést ennek függvényében tárgyalja.

A kötet nem csak a téma kutatóinak, hanem az Erdély sorsa iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönségnek is jó szívvel ajánlható. A második bécsi döntésnek és az ezt követő négy évnek ugyanis napjainkig ható következményei vannak, és mind a magyar, mind a román köztudatban elevenen él az emléke. A magyar és a román levéltárak anyagai, a diplomáciai okmánytárak, a szakirodalom, a sajtó, valamint a korabeli szereplők visszaemlékezései alapján megírt mű ezért a mára nézve is sok tanulsággal szolgál. Egyben segít eligazodni a 20. századi magyar−román viszony bonyolult szövevényében, ugyanakkor hiteles képet fest az Erdély birtoklásáért folytatott küzdelem egyik legizgalmasabb, sorsdöntő időszakáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/l-kuzdelem-erdelyert//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave