L. Balogh Béni

Küzdelem Erdélyért

A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940-1944 között


Bevezetés

A román főváros lakói 1942. május 10-én, vasárnap reggel az ország nemzeti ünnepét jelző ágyúlövésekre ébredtek. Bukarest fellobogózott épületeiről a vakító napfényben Ion Antonescu marsall, Adolf Hitler és Benito Mussolini hatalmas fényképei tekintettek le a központi ünnepség helyszínére igyekvő tömegre. A díszemelvényen helyet foglaló legfőbb állami és egyházi méltóságok, valamint a diplomáciai testület tagjainak jelenlétében a főváros katonai parancsnoka jelentést tett I. Mihály királynak. Tábori szentmise és tisztavatás következett, ezután pedig a nemzetvédelmi miniszter, majd Ion Antonescu miniszterelnök, „államvezető” mondott lelkesítő hangú beszédet. A marsall kijelentette, a románok meg fogják védeni becsületüket: urai lesznek az ősi földnek, hogy elődeikhez hasonlóan újból hatalmas és egységes népet alkossanak. Minden románnak egy országban kell élnie. Ő, Ion Antonescu az útjában álló akadályokat ugyanolyan darabokra fogja zúzni, mint amilyen darabokban átvette az országot, amikor uralomra került. A beszéd illett határozott, nyílt, katonás alkatához. Azok szerint, akik jól ismerték, hirtelen haragú volt, és ilyenkor goromba, mint a pokróc. Külsejét tekintve pedig Románia teljhatalmú ura alacsony termetű, szőke ember volt, első látásra inkább angol vagy svéd típus.

Küzdelem Erdélyért

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 112 7

E könyv a magyar-román viszonyt és az ehhez elválaszthatatlanul kapcsolódó kisebbségi kérdést vizsgálja az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás közötti időszakban. Műfaját tekintve diplomáciatörténeti mű. A fő hangsúly a kétoldalú viszony alakulásán, a „hagyományosnak" számító politikai-diplomáciai aspektusok elemzésén van, a kisebbségi kérdést ennek függvényében tárgyalja.

A kötet nem csak a téma kutatóinak, hanem az Erdély sorsa iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönségnek is jó szívvel ajánlható. A második bécsi döntésnek és az ezt követő négy évnek ugyanis napjainkig ható következményei vannak, és mind a magyar, mind a román köztudatban elevenen él az emléke. A magyar és a román levéltárak anyagai, a diplomáciai okmánytárak, a szakirodalom, a sajtó, valamint a korabeli szereplők visszaemlékezései alapján megírt mű ezért a mára nézve is sok tanulsággal szolgál. Egyben segít eligazodni a 20. századi magyar−román viszony bonyolult szövevényében, ugyanakkor hiteles képet fest az Erdély birtoklásáért folytatott küzdelem egyik legizgalmasabb, sorsdöntő időszakáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/l-kuzdelem-erdelyert//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave