Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Kiemelt iniciálé

A kiemelt iniciálé kezdődhet a bal margónál, sokszor azonban a hasáb, tükör tengelyébe állítják. A bekezdés kezdő sora felett elegendő helynek, térköznek kell lennie, hogy az iniciálé elférjen, és fölötte is maradjon még legalább egy-két sorköznyi tér. Amennyiben az iniciálé a bal margón áll, akkor ott bal széle optikailag álljon együtt a bal margóval. A középre tett iniciálé betűképének tengelye legyen a hasáb vagy tükör tengelyén. A betű alja egy vonalban legyen az első szövegsor bázisvonalával. Az esetleg lelógó „J”-t, „Q”-t vagy fel kell emelni, vagy el kell tekinteni alkalmazásától. A különírást csak egy normál szóköznyi hellyel kell érzékeltetni. Egybeíráskor az iniciálé és az őt követő betű között csak egy betűköznyi hely maradhat, éppen ezért az „F”, „P”, „T”, „V”, „W”, „Y” betűképe alá, a szárhoz teljesen közel kell vinni az egybeírt szót. Példát a 144. ábra mutat.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave