Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Kilógatott iniciálé

A kilógatott iniciálé helye mindig az oldal bal margóján, a tükrön kívül van. Éppen ezért az oldal és gerinc margójának elegendően nagynak kell lennie az iniciálé elhelyezésére. Az iniciálé betűköznyi távolsággal illeszkedik a bal margóhoz, teteje az első sor tetejével egy vonalban áll, mégpedig úgy, hogy ha az első szó nem tartalmaz felnyúló szárú karaktereket vagy ékezetes betűket, akkor az iniciálé teteje a betűszem magasságában van, ellenkező esetben a felnyúló szárak tetejénél. E szoros illeszkedést a széles betűtalpak lehetetlenné teszik, ezért antikva betűtípus nem használható, inkább a lineáris vagy ahhoz közel álló vonalvezetésű groteszk betűtípusok, egyes antikvavariációk alkalmazhatók. Mivel az iniciálé tetejének szorosan kell illeszkednie az első sorhoz, ezért ilyen megoldásra egyáltalán nem használható az „A” és az „L” betű, de a felül kerekítettek sem nagyon. Ennek köszönhető, hogy ezt a megoldást viszonylag ritkán alkalmazzák. Példa a 145. ábrán látható.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave