Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


A tipográfiai rend

Az újságoldalon megjelenő elemek, gondolati, tartalmi egységek (szöveg és illusztráció) összetartozásának vagy szétválásának képi, tipográfiai megjelenítése a tervezőgrafikus feladata. Határozottan különítse el egymástól az egyes cikkeket, ugyanakkor a cikken belüli egységek egymáshoz viszonyított helyével, egymástól való távolságával egyértelműen jeleznie kell azok összetartozását vagy lazább kapcsolatát. A tipográfiai szerkezet kialakításakor a tervezőnek követnie kell a szöveg- és képanyag tartalmi szerkezetét, a tartalmi kapcsolatok határozzák meg a formai szerveződéseket.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave