Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


A megrendelt kiadvány

Egy kiadvány fogantatásának azt a pillanatot tekinthetjük, amikor majdani „szülőjének” fejéből kipattan az isteni szikra, miszerint mindenképpen készíteni kellene egy névjegyet, meghívót, szórólapot, plakátot, katalógust, naptárt, albumot, napilapot, folyóiratot, könyvet; üvegcímkét, magazin- vagy könyvborítót, esetleg egy szappan, fogkrém, száraz tészta, tej vagy tévé csomagolását stb. Egy kiadványnak tekinthetjük az Encyclopaedia Britannica összes kötetét, de ugyanúgy kiadvány az egy pár cipőpertlit összefogó feliratos papírdarab is. Már ebből a rövid felsorolásból is látszik, hogy a lehetséges kiadványok skálája mind a terjedelemben, mind az elkészítés bonyolultságában meglehetősen széles, szórt képet mutat.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave