Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Megrendelés, szerződéskötés

A folyamat általában azzal kezdődik, hogy az ötletgazda dédelgetni kezdi még kialakulatlan elképzeléseit, mindaddig, amíg a megszületendő kiadvány egyre határozottabb alakot nem ölt. Ha az ötlet már megérett a megvalósításra, és a „főnökség” is támogatja azt, akkor kezdetét veszi a kivitelezés. Példaként az előző fejezet ötletcsíráját boncolgatjuk, illetve visszük végig ebben és a következő két fejezetben. Az ötletcsíra pedig a következő: „készíttetni kellene a cégnek egy mutatós falinaptárt”. Tegyük hozzá, hogy a cég belföldi üdültetéssel foglalkozik, és inkább nyáron, mint télen, de azért egész évben szerte az országban húsz helyre viszi az üdülni vágyókat. Az ötlet kimunkálása során kiderült a következő: „A naptár legyen színes, tizenkét lapból álljon, azaz minden hónap külön lapot kapjon, a mérete úgy kb. fél méter körüli legyen, az egyes lapokon pedig a legjobb üdülőhelyek képe szerepeljen. Mindez készüljön el október végére kétezer példányban, és lehetőleg ne kerüljön sokba.” Ötletgazdánk vagy valaki más a cége megbízásából ekkor lép elő megrendelővé. Mit tehet, hova fordulhat?

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave