Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


A feladat szereplői, elemzése, ütemterv

A szerződés aláírásával megszületett a megrendelés, kezdődhet a munka! Az egyszemélyes vállalat tulajdonosa és egyben egyetlen alkalmazottja nem tehet mást, mint hogy minden egyes részfeladatot maga végez el, hacsak nem alkalmaz alvállalkozókat. Azonban egy kisebb stúdió is több emberből áll, ahol az egyes dolgozók képességei (szerencsére) nem egyformák. Itt már lehetségessé válik az, hogy az egyes részfeladatokat más-más ember oldja meg. Nagyobb stúdiókban, nyomdákban még sokrétűbb a tagozódás, még mélyebb a specializálódás, az ott dolgozók egy-egy részfeladat specialistái lesznek. Minél nagyobb egy nyomdai előkészítő cég, annál inkább ipari termeléssé, gyártássá válik ugyanannak a munkának az elvégzése, amit az egyszemélyes vállalat embere még alkotásként él meg.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave