Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Kapcsolat a megrendelővel, alvállalkozókkal

Az előző fejezetben szó volt már arról, hogy a megrendelővel a kapcsolatot az üzletkötő vagy a stúdió vezetője tartja. Első feladatuk a megrendelés megszerzése, a szerződés megkötése. A létrejött szerződés, a megrendelés alapján indul a tervezés, a grafikusi munka, amelynek végeredménye a kiviteli terv. Ezt beszéli meg, gyúrja át, módosítja a megrendelővel akár több menetben az üzletkötő. Munkájához egy diplomata ügyessége szükséges például akkor, ha le kell beszélnie a megrendelőt arról a téveszméjéről, miszerint ő a grafikus. (Ugyanis Magyarországon két dolog van, amihez minden ember ért: az egyik a foci, a másik a grafika.) Az üzletkötőnek arról is meg kell győznie ügyfelét, hogy nem a legszerencsésebb, ha a benyújtott terv elfogadásáról felesége, fia vagy nagynénje, esetleg anyósa ízlése alapján dönt. A legtöbb megrendelőben él egy kép, elképzelés a megrendelt termékről, megfogalmazni, elmondani azonban nem tudja, ám ha nem azt kapja vissza a terven, amit ő elképzelt, akkor becsapottnak érzi magát. Ez az érzés akár odáig fokozódhat, hogy eláll a megrendeléstől. A tervezési díjat azonban így is ki kell fizetnie.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave