Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Arab számok

Írásuk a 0, 1, …, 8, 9 számjegyekkel történik. A nulla számjegy nem helyettesíthető az „o” betű egyik alakjával sem, mint ahogy az egyes számjegy helyett nem írhatjuk az „I” vagy az „l” betű egyik alakját sem. Tizedes törtek írásakor a tizedesvesszőt (és nem pontot) köz nélkül illesztjük a helyére a számjegyek közé. A nagyobb számokat (tízezer felett) a tizedesvessző helyétől kezdve hármasával csoportosítjuk (egyesek, ezresek stb.) és e csoportok közé törhetetlen spáciumot szedünk. Sorszámok után szóköz nélkül pontot teszünk. A postai irányítószám nem sorszám, ezért utána nem teszünk pontot! Ha már itt tartunk: címek egy sorba írásakor a helységnév után vesszőt teszünk (1093 Budapest, Török Pál u. 1. vagy 1457 Budapest, Pf. 235.). Számok után a toldalékot kötőjellel írjuk, sorszámok esetén a pont után következik a kötőjel (12-n, 23-mal, 6.-tól, 7.-kel). Folyamatos szövegben a számokat lehetőleg betűvel írjuk ki, hogy ne törjön meg a szöveg ritmusa. Ilyenkor a hármas csoportosítási helyekre kötőjel kerül. Szerződésekben, nyugtán a pénzösszegeket jelentő számokat betűvel is meg kell ismételni. A pénzjel után vesszőt teszünk, majd az „azaz” szó után nagybetűvel kezdjük a szám írását. Szóköz után a pénznemet kisbetűvel kiírjuk (15.372 Ft, azaz Tizenötezer-háromszázhetvenkét forint). Ráadásul pénzösszegeknél a hármas tagolást ponttal jelzik. A 100 Ft nevénél a Száz helyett Egyszáz forintot írjunk.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave