Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Felsorolás

A felsorolások több fajtája létezik folyó szövegekben. Most csak az egymás alá, új sorba tördelt felsorolásokra gondolok, a mondatközi felsorolásokat vessző választja el egymástól, és ennek biztosítása a szerkesztő vagy a korrektor dolga. Amennyiben a szerző a mondaton belüli felsorolás tényét hangsúlyozni akarja, akkor a felsorolt elemeket új sorba szedheti, ilyenkor a felsorolt részek végén ugyanúgy vessző szerepel, mint ha egy sorba írták volna őket. Amennyiben az egy mondaton belüli felsorolt részek részmondatnyi hosszúságúak, úgy pontosvessző a sorvégi elválasztó jel. A felsorolás – mint már volt róla szó – gondolatjelekkel (–), sőt divizekkel (-) is kezdődhet, de alkalmazható díszpont (•) vagy más kis jel is. Van azonban a felsorolásoknak két fajtája, ahol elég sok a galiba. Egyik a sorszámozott felsorolás. Ilyenkor a sorszám helyi érték szerint jobbra zárt, utána pont, majd szóköz következik, ezután jön csak a felsorolás szövege. A másik megoldás az ábécé betűi szerinti felsorolás. Ekkor a betűt egy záró kerek zárójel követi, majd szóköz után kezdődik a felsorolás szövege. Itt az ábécé betűjét és a záró zárójelet kurziválni kell. Minden más megoldás (például 1;, a., 2.) stb.) helytelen! Az utolsó két esetet mutatja be a 77. ábra. Ügyeljünk arra, hogy egy kiadványon belül csak egy, indokolt esetben legfeljebb két, egymástól elütő felsorolást használjunk.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave