Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Sorzárás

A tervező egyik fontos döntése a sorzárásról szól. Tömbös legyen a szöveg, vagy szabadsoros? Gutenberg és kortársai a kódexmásolók írását utánozva rövidítésekkel, egybekapcsolt betűkkel (ligatúrákkal) vagy éppen egy-egy szélesebbre kialakított betűvel addig ügyeskedtek, amíg a sorok egyforma hosszúakká váltak. A sorkizárás mai módszerét – a szóközök növelését – csak később találták fel. Mindenesetre a klasszikus stílus kezdetben kizárólag tömbösen szedett, tördelt. Egy jó szedő nemcsak kihajtani (szóközöket növelni) igyekezett, hanem amikor lehetett, behozni is (a szóközök csökkentésével egy-egy rövidebb szót behozni még az adott sorba). A 19. század végére a kihajtás annyira uralkodóvá vált a szedésben, hogy a szóközök két-háromszorosukra híztak, megbomlott a szövegfolt egységes szürke tónusa. Talán ennek hatására, a szűk szóközök iránti igény miatt alakult ki a 20. század elején a szabadsoros szedés. Ez a balra zárt szedésforma egyrészt utánozza a kézírást olyan szempontból, hogy a bal oldala egyenes, a jobb oldal cikkcakkos, véletlenszerűen végződik. Szóközei viszont egyenletesen szűkek, a szöveg tónusa egységes. A balra zárt szedést ma már minden szöveghez használják. A jobb oldal túlzott ugrálását úgy szüntetik meg, hogy elválasztják a sor végére már be nem férő hosszabb szavakat, meghatároznak egy elválasztási zónát. Amennyiben a sor vége e zónán kívülre esik, akkor elválasztják a következő szót úgy, hogy az elválasztott rész vége a sorban már a zónán belülre kerüljön. Az elválasztást a számítógép csinálja, nekünk csak a zónát kell beállítanunk. Meg kell jegyeznem, hogy a szabadsoros szedés a klasszikus stílustól idegen tördelési forma.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave