Énekes Ferenc

Kiadványszerkesztés 1.

Szövegfeldolgozás


Sorcsoport

A sorcsoportok elhelyezéséről volt már szó a tervezési fejezetben, most azok kialakítását szeretném tisztázni. A címoldal első sorcsoportja szerző, cím, esetleg alcím összeállítású, tehát két-, maximum háromsoros sorcsoport. A klasszikus tipográfia sorcsoportja mindig középre igazított sorokat tartalmaz. Hagyományos stílusú könyvekben a címsorok esetleges balra igazítása, netán egyes szavak kimozdítása már a modern tipográfia beütése, ezekről majd ott lesz szó. Most a sorcsoporton belül az egyes sorok hosszának kialakítását, a sorok hosszának egymáshoz való viszonyát tárgyaljuk. Ebbe a részletkérdésbe a tipográfus szinte sohasem szól bele – a tördelőre bízza –, pedig nagyon fontos a sorok helyes arányainak kialakítása. A sorcsoport tárgyalására ugyanitt, a címoldalnál kerül sor, azonban sorcsoport lehet egy többsoros fejezetcím, csomagolás, szóróanyag, meghívó, levélfej, plakát stb. néhány soros közlése is. Sorcsoportot alkot még a könyvben a kolofon vagy az impresszum. A sorcsoport tartalmilag alkot egy logikai egységet, a csoporton belüli tagokat, a sorokat azok jelentőségének megfelelően kell hangsúlyozni, egymáshoz viszonyítva arányítani, hogy azután a sorcsoport már mint egység kerüljön kapcsolatba az oldal többi elemével. Ezt az elkülönítést, hangsúlyozást megtehetjük egy betűtípus egy változatán belül egyszerűen a méret megváltoztatásával, élhetünk a változatok (verzál, fett, kontúros stb.) alkalmazásának lehetőségével, de alkalmazhatjuk akár a betűtípus keverését is. A lényeg az, hogy ha van a sorcsoporton belül hangsúlyos elem, akkor azt emeljük ki. Például Kovács József Metamorfózisok című bemutatkozó köteténél a metamorfózisok műfajától függetlenül ez a szó legyen a sorcsoport kiemelt eleme, mert többet sejtet, mint a szerző neve. Ugyanakkor, amennyiben Kovács József az ezredforduló legalább húsz sikerkönyvet maga mögött tudó sztárszerzője, akkor a mű címe eltörpülhet a szerző neve mellett. Néhány példát mutat a 118. ábra.

Kiadványszerkesztés 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 962 8

A számítógép megjelenése más ágazatokhoz hasonlóan alaposan felforgatta a nyomdaipar, a nyomdai előkészítés évszázadok alatt kialakult hagyományos rendjét, munkafolyamatait is. A szerző, kiadó, nyomda hármasának munkájába a felsorolás sorrendjében nyomult be a számítógép, egyre több munkafázisban véve át a hagyományos megoldás helyét. E könyv elsősorban az új szakmák tanulói, művelői számára készült, mint a szakma gyakorlásához szükséges elméleti ismereteket összefoglaló mű első kötete. Ugyanakkor haszonnal forgathatja bárki, aki kicsit is közel került a számítógépes kiadványszerkesztéshez akár munkája, akár ez irányú érdeklődése révén.

A kötet első része a szöveg-előkészítést taglalja. A második rész ismerteti a hagyományos tervezési stílus építkezési módját, címrendszerét, fő- és alárendelt szövegének jellemzőit. Kitér az illusztrációk és a táblázatok klasszikus stílusú kiadványba illesztésének lehetőségeire. A harmadik rész először a modern stílus alapelveit mutatja be, majd taglalja az oldalalkotó elemek egymáshoz való viszonyát. A kötet negyedik része a sajtótermékek témakörét járja körül. Az olvasó megismerheti a szimmetria, aszimmetria, a tipográfiai rend, a ritmus, kimozdítás, az egyenlőség, arányosság, ellentét, fókusz, ellenpont, a relatív nagyság, üres terület, a vonal, tónus, inverz szedés, a címtipográfia, a líd, iniciálé, alcím, képaláírás, a hirdetések, lapfej, borító kialakításának jellegzetességeit.

Hivatkozás: https://mersz.hu/enekes-kiadvanyszerkesztes-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave