Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


A célgén kimutatása és kifejeződésének igazolása

A GM növények jellemzése a laboratóriumban kezdődik, majd az üvegházban és a kísérleti parcellákon folytatódik. Mindenekelőtt vizsgálni kell, hogy a kiszelektált szövetek és az azokból felnevelt növények genomjában valóban jelen van-e a célgén, illetve hány példányban épült be. Számos közleményben a szerzők az ún. Southern-hibridizáció módszerével igazolják a célgén jelenlétét. Ilyenkor a beépítésre használt gén DNS-szakaszát foszforizotóppal megjelölik, és a befogadó növény restrikciós enzimekkel feldarabolt DNS-éhez hibridizálják, amelyet gélelektroforézissel frakcionáltak és szűrőpapírhoz rögzítettek. A 12a ábra egy ilyen hibridizáció eredményét mutatja be, ahol a GM repce genomjában kellett egy riportergént kimutatni. Alternatívaként, mivel a beépített DNS-molekula bázissorrendje ismert, PCR-primerek tervezhetők, és segítségükkel az izolált genomikus DNS-ből felsokszorozható a vizsgált idegen DNS-szakasz, vagyis igazolható az új gén jelenléte (12b ábra).

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave