Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


A GMO-kérdés kusza érdekviszonyai

Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy a génmódosított növények körüli viták hátterében sokkal többféle érdek és ellenérdek áll, mint amennyi a közbeszédben megjelenik. Emiatt a nagyközönség előtt kialakuló, végletekig leegyszerűsített kétpólusú séma az egységes GMO-ellenzőkről és az egységes GMO-pártiakról tévútra, sőt zsákutcába viszi a társadalmi párbeszédet. Ráadásul a hazai médiában talán azoknak az érdeke jelenik meg legkevésbé, akik a két legnagyobb érintett csoportot jelentik: a gazdálkodóké, akik termeszthetnék ezeket a növényeket, valamint a fogyasztóké, akiknek élelmiszerként végül is az asztalára kerül. Természetesen a fogyasztói kör sokkal szélesebb, hiszen a GM növényi termékek gyakran takarmányként hasznosulnak vagy ipari nyersanyagként kerülnek feldolgozásra, és kiemelt jelentőségük várható a megújuló energia előállításban. Ebben a fejezetben a kutatástól a fogyasztóig igyekszünk sorra venni a különböző érdekcsoportok meglehetősen színes világát, megemlítve a hazai sajátságokat is.

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave