Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


Az aspirantúra és a minősítési eljárások tapasztalatainak felmérése 1956 tavaszán–nyarán

1956. január 21-én Rusznyák István, az Akadémia elnöke egy szigorúan bizalmasnak minősített feljegyzést küldött Tolnai Gábornak, amelyben tájékoztatta arról, hogy a Magyar Dolgozók Pártja Politikai Bizottsága a közeljövőben foglalkozik az Akadémia tudományos káderutánpótlásának helyzetével, és a megírandó anyaghoz mellékelte a szempontokat.1 Ennek nyomán a TMB Titkárságon is megkezdődött a beszámoló készítése, amely A tudományos káderutánpótlás helyzete címet kapta.2 Az anyag leszögezte, hogy az évenkénti keretszám-megállapítás nem volt kellően megalapozott, az aspiránsok kiválasztása nem épült perspektivikus tervre. Kezdetben igen nagyszámú aspiránst vettek fel, hogy minél nagyobb számban képezzenek tudományos kutatókat. Csak az 1955/1956-os felvételeknél tűzték ki célul, hogy azokra a területekre vegyenek fel jelölteket, ahol a legnagyobb hiány mutatkozik szakemberekben.3 A tehetséges munkás- és parasztszármazású hallgatókat az egyetemeken túlterhelték társadalmi munkával, szakmai fejlődésükben ezért „elmaradtak azok mögött a kispolgári származású, politikailag fejletlen, társadalmi munkában passzív, nagyobb általános műveltséggel rendelkező hallgatóktól, akik a tanszék köré tömörülve már egyetemi hallgató korukban is foglalkoztak tudományos kérdések megoldásával” – áll a beszámoló anyagában. Emellett az egyes minisztériumok nem szívesen engedték el aspirantúrára a tehetséges, politikailag is megfelelő, gyakorlattal rendelkező fiatal kádereket. Az aspiránsok anyagi helyzete szintén gátolta a fenti elv megvalósítását, „mert 2-3 éves gyakorlattal rendelkező mérnök vagy orvos nem szívesen cseréli fel jelenlegi jövedelmét 1700–2000,– Ft-os jövedelemmel”.4

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave