Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


Bevezetés

A tudományos kutatómunka egyike a legmagasabb presztízsű foglalkozásoknak; főként egyéni vagy teammunkában elért, kimagasló teljesítményekre épül, a sikerhez az út egyrészt a választott tudományterületben való elmélyülésen, másrészt eredményes vizsgákon és a tudományos eredményeket igazoló publikációkon keresztül vezet. A nők és a férfiak tudományos pályán való részvételét, pályaívét mind a statisztikai adatok, mind az életutak kvalitatív módszerekkel történő elemzése mentén összehasonlítva megállapíthatjuk, hogy a különböző tudományterületeken foglalkoztatott nők karrierlehetőségei – kutatási támogatás, megbízatás – jelentősen elmaradnak az azonos végzettséggel rendelkező férfiakétól. Ez a hátrány a felsőfokon tanulók számának jelentős expanziója, a női hallgatók arányának a férfi hallgatókat meghaladó növekedése ellenére is fennáll.1

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave