5. Záró gondolatok: az üzleti hálózatok rendszerszintű teljesítménye és mozgatórugói

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mint azt korábban hangsúlyoztuk, célunk az volt, hogy mikrogazdasági megközelítésben és rendszerszerűen elemezzük a globális gazdaság nemzetközi nagyvállalatainak és hálózatainak teljesítményét és annak mozgatórugóit. Három nagyobb témakörbe rendezve, elemzési szinten tettük ezt meg (3. táblázat). Először a nemzetközi nagyvállalatok belső ellátási láncának struktúraalakító döntésein keresztül adtunk betekintést a rendszerszintű teljesítményt mozgató megfontolásokba és annak ’driver’-eibe. A jól ismert outsourcing és offshoring döntésekhez kapcsolódóan tárgyaltuk a tevékenységek földrajzi centralizációjának és decentralizációjának és az ehhez kapcsolódó lokációnak a kérdéseit és azok teljesítménykövetkezményeit. Az ennek kapcsán korábban tárgyalt problémaköröket (pl. komparatív előnyök) kiegészítettük a működési folyamatokhoz szükséges erőforrás-függőségi típusok tudatos kezelésének bemutatásával, hiszen ez is hozzájárul ahhoz, hogy a hálózati jellegű szerveződések rendszerszintű teljesítménye növekedjen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezt követően a hálózat elemi egységét, az üzleti kapcsolatot és annak egyik kiemelt jelenségét, a bizalmat vizsgáltuk, mert az jelentős mértében tudja a kapcsolat egészének, és az azt alkotó feleknek mind az eredményességét, mind a hatékonyságát befolyásolni. A kapcsolati teljesítménynek két kiemelt mozgatórugóját vizsgáltuk: a kapcsolatot alkotó felek bizalomraméltóságának kölcsönösségét és az ún. bizalmi elégedettséget. Az empirikus kutatások tekintetében megállapíthatjuk, hogy mindkettő szükséges ahhoz, hogy a kockázatos üzleti helyzetekben a bizalom, mint irányítási eszköz, valóban működjön. Amennyiben ezek adottak, a felek hatékonyabban tudnak közös, kockázatos kooperációs tevékenységeket végezni, és ezzel a vevői elvárásokhoz jobban igazodó, eredményesebb működést megvalósítani.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

3. táblázat. Az üzleti hálózatoknak a tanulmányban vizsgált elemzési szintjei és a teljesítmény empirikusan tesztelt mozgatórugói
AZ ÜZLETI HÁLÓZAT ELEMZÉSI SZINTJEI
A TELJESTMÉNY VIZSGÁLT MOZGATÓRUGÓI
Nemzetközi nagyvállalatok belső ellátási láncának átalakítása
Struktúra alakítása, tevékenységek centralizációja vs. decentralizációja és ehhez kapcsolódó lokalizációs döntés. Az erőforrás-függőség kezelése (fókuszban az erőforrás-tervezési folyamat).
Diadikus kapcsolat
Bizalom (a bizalomraméltóság kölcsönösen magas mértéke, bizalmi elégedettség).
Kapcsolati triád
Beszállítók technológiai heterogenitása.
Kapcsolatrendszerek (ellátásilánc- és beszállítói hálózat) menedzsmentjével összefüggő vállalati képességek.
Vállalatok belső képességei
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az empirikus kutatásokat bemutató utolsó fejezet a vállalatok két legfontosabb, első szintű beszállítója (kapcsolati triád) esetében vizsgálta a technológiai heterogenitás hatását a megrendelő pozíciójában lévő vállalat rövid és hosszú távú teljesítményére. Tettük ezt úgy, hogy közben a központi, megrendelő cég belső képességeinek ebben játszott szerepét is teszteltük. Feltételeztük ugyanis, hogy a vállalat hálózati kapcsolatrendszerek menedzsmentjével összefüggő belső képességei szerepet játszanak abban, hogy a beszállítók kapcsán potenciálisan rendelkezésre álló versenyképességi lehetőséget ki tudja használni. Konkrétan a vállalatok ellátásiláncmenedzsment- és a beszállítói hálózatok menedzsmentképességeinek hatását vizsgáltuk. Mindkét esetben az tapasztaltuk, hogy a beszállítói kapcsolatokba ágyazott lehetőségeket a megrendelő valóban csak akkor tudja maga számára hasznossá tenni, ha magas szinten birtokol ilyen összetett rendszerek menedzsmentjéhez kapcsolódó belső szervezeti képességeket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mint azt a Bevezetés c. fejezetben tárgyaltuk, a vállalati versenyképességet meghatározó üzleti teljesítményt a vevői értékteremtés mentén, az eredményesség és a hatékonyság növelésével ragadtuk meg. A korábbi fejezetek ezzel kapcsolatos megállapításait a 4. táblázatban összesítettük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanulmány célja az volt, hogy a hálózatos gazdaság teljesítményét és annak mozgatórugóit rendszerszinten és mikrogazdasági megközelítésben elemezze. Természetesen a most bemutatott vizsgálat nem teljeskörű. Ugyan a hálózatok releváns elemzési szintjei (vállalat és belső képességei, kapcsolat és kapcsolatrendszerek, maguk az összetett hálózatok) közül a tanulmány mindegyikre mutatott példát, de nyilvánvalóan lehet növelni azoknak számát. Így például nem tértünk ki a hagyományos ellátásilánc-kapcsolatokat a logisztikai szolgáltató vállalatokkal kiegészítő ún. kiterjesztett ellátási lánc alapvető triadikus kapcsolatának (megrendelő és beszállítója, valamint a kapcsolatot támogató logisztikai szolgáltató cég hármasának) elemzésére, pedig az elmúlt évek turbulenciái éppen arra hívták fel a figyelmet, hogy a logisztikai szolgáltatók szerepe felértékelődik, és a globális üzleti hálózatok teljesítményét azok erőteljesen képesek befolyásolják (Pérez Vergara, 2021). Nyilvánvaló, hogy az egyes elemzési szinteken is tovább lehet bővíteni a teljesítmény mozgatórugóinak elemzését. Az elmúlt években például egyre nagyobb szerepet kapott a versengve együttműködés kérdése az üzleti hálózatok teljesítményében (Meena et al., 2023), így fontos elemzési kérdés lehet, hogy a koopetíció mennyiben és milyen feltételek mellett képes valóban megvalósulni üzleti kapcsolatokban (Gelei és Dobos, 2023).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

4. táblázat. A nemzetközi nagyvállalatok és hálózataik teljesítményének elemzési szintjei, a vizsgált teljesítményelemek és azok mozgatórugói – összefoglaló táblázat
VERSENYKÉPESSÉG
ELEMZÉSI EGYSÉG
Időtáv
Szint
Típus
Hálózati struktúra (belső ellátási lánc)
Diadikus üzleti kapcsolat
Beszállítói triád
Hálózati középpontok – vállalat és belső képességei
Jelenlegi teljesítmény
Rendszer szintű
Hatékonyság
– tervezési tevékenységek duplikációja a láncban megszűnik
– ellátási lánc szintű optimalizáció – szinergiák,
– közelhelyezés: tacit tudás generálása;
– megbízhatóbb terv: alacsonyabb ellátási lánc költségek
– ellátásilánc-szintű optimalizáció és szinergiák
– lokáció: komparatív előnyök
Eredményesség
– közelhelyezés: eredményesebb tudásgenerálás
– a központilag végzett kereslet előrejelzésének korrigálása: végleges keresleti terv kialakítása decentralizáltan, a piachoz közel
– megbízhatóbb terv
– lokáció: komparatív előnyök
Kapcsolati szintű
Hatékonyság
– kockázatos cselekedetek (pl. pénzügyi információk megosztása) csak kölcsönösen magas bizalomraméltóság esetén valósulnak meg;
– a kapcsolati bizalom nem sérül, ha fennáll az ún. bizalmi elégedettség
Eredményesség
Vállalati szintű
Hatékonyság
  • explicit tudásmegosztás
  • centralizálása a svájci tervezési központban
  • méretgazdaságosság
Beszállítók technológiai heterogenitása
Rrendszerszintű működést támogató belső képességek hatása: SCM- képesség és beszállítói hálózat menedzsmentképessége
Jövőbeni teljesítmény
Eredményesség
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az empirikus kutatások eredményei ugyanakkor azt mutatják, hogy a gazdaság e hálózatos szerveződéseinek jelen tanulmányban azonosított valamennyi vizsgált elemzési szintje releváns, hiszen azok mindegyikén azonosíthatók olyan mozgatórugók, amelyek befolyásolják a nemzetközi nagyvállalatok és hálózataik rendszerszintű teljesítményét és ezzel versenyképességét. Reményeink szerint ezért a gazdasági hálózatok rendszerszintű elemzéséhez javasolt megközelítésünk további kutatásokat inspirál annak érdekében, hogy e hálózatok rendszerszintű teljesítményét és annak mozgatórugóit minél tágabban feltárjuk.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave