4.2. A legújabb uniós szabályozás: platformok, digitális piacok, digitális szolgáltatások

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2020-as évekre tehát az EU-s piacszabályozás eljutott oda, hogy a versenyszabályozási keretek már nem elegendőek a digitális piac szereplőinek és a digitalizált gazdasági tevékenységeknek szabályozására az egységes belső piacon. A felismerés óta három lényeges jogszabályt fogadtak el.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Némileg meglepő módon a platformok közül először az adapterek és konverterek szabályozása történt meg az EU-ban. A piacvizsgálatok ezeknek a platformoknak az esetében azt állapították meg, hogy a szereplők az interoperabilitás akadályozásában érdekeltek (Kerber–Schweitzer, 2017), ennek „sikeres” megvalósítása esetén erőfölényes helyzetbe kerülnek, amellyel aztán nagy valószínűséggel visszaélnek. Többéves előkészítő munkát követően az EU Tanácsa végül 2022. október 24-én fogadta el a köznyelvben „USB-C törvény”-ként aposztrofált jogszabályt (EU, 2022a), amely jogforrástípusát tekintve irányelv, és valójában egy 2014-es irányelv módosítása. Az eredeti irányelv a rádióberendezések (radio equipment) forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjára vonatkozott – a szóhasználat is jelzi, hogy a technológia és a piacok mennyivel előrébb járnak, mint a szabályozás. A mind jogilag, mind technológiailag igencsak technikai jellegű jogszabály végeredményben arról szól, hogy a rádióberendezésnek minősülő digitális eszközök1 vezetékes töltését USB-C típusú töltőcsatlakozással is el kell látni. Az irányelv rendelkezéseit a tagállamoknak 2023. december 28-ig kellett saját nemzeti jogrendszereikben elfogadniuk és kihirdetniük, a rendelkezések alkalmazása pedig 2024. december 28-tól alkalmazandó minden eszközcsoportra, kivéve a laptopokat, melyek esetében a jogalkalmazás kezdő dátuma 2026. április 28.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A digitális piacokról szóló jogszabály (Digital Markets Act, DMA) (EU, 2022b) kifejezetten a platformokat célozza, melyeket kapuőröknek (gatekeeper) nevez. A szabályozó az elnevezéssel is érzékeltetni kívánja azt a kitüntetett szerepet és különleges piaci erőt, amelyet ezek a vállalatok birtokolnak. A jogszabály elsődleges célja, hogy a platformalapú piacokon, szektorokban is érvényesüljenek a tisztességes verseny feltételei és tényleges verseny működjön, illetve hogy a kapuőr inherensen erőfölényes helyzetével ne éljen vissza. Ennek megfelelően a platformoknak biztosítaniuk kell az interoperabilitást, üzleti felhasználóik számára az általuk generált adatokhoz való hozzáférést, hirdetőik számára az ellenőrzést, valamint üzleti felhasználóik számára nem írhatnak elő kizárólagosságot, hanem biztosítaniuk kell azok szabad hirdetését és szerződéskötését. Tiltott magatartásnak minősül a saját szolgáltatás előre rangsorolása, vásárlóik számára harmadik féllel való kapcsolatfelvétel megakadályozása, deinstalláció megakadályozása, valamint a végfelhasználók tevékenységének nyomon követése célzott hirdetésmegjelenítés végett (kivéve, ha ehhez a felhasználók explicite hozzájárulnak).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jogszabály meghatározza a kapuőrstátusz kritériumait is, amelyek a következők: domináns piaci helyzet, közvetítői szerep, valamint ezek legalább három éve való fennállása. A rendelet hatályba lépésének dátuma 2023. május 2. A releváns platformoknak ezt követően két hónapos időkeret állt rendelkezésükre, hogy kapuőrstátuszukat bejelentsék az Európai Bizottságnak, és a jogszabály által előírt adatszolgáltatási kötelezettségüknek is eleget tegyenek. A Bizottság ezen időszakot követően kezdte a megfelelés- (compliance) vizsgálatát, emellett folyamatos piaci vizsgálatokat végez, jogérvényesítési céllal. A jogszabályi előírásoknak való nemmegfelelés esetén a kapuőrvállalat globális forgalmának 10%-ára büntethető, amely ismételt jogszabályi nemmegfelelés esetén a forgalom legfeljebb 20%-ára nőhet. Ideiglenes jogszabálysértés esetén a büntetés mértéke legfeljebb a napi forgalom 5%-a, a jogszabályellenes magatartás idejére vonatkozóan. A BigTech erősen lobbizott a jogszabály elfogadása ellen, azonban megakadályozni nem tudta (Cini–Czulno, 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Carugati (2022) előzetes értékelése a következő vállalkozásokat sorolta a kapuőrök közé a digitális piacokról szóló jogszabály értelmében: a négy legnagyobb BigTech-cég, vagyis az Alphabet (Google, YouTube), az Amazon, az Apple, a Meta (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) és a Microsoft, továbbá az Airbnb, a Booking, az Oracle (felhőszolgáltatása), a PayPal, a Salesforce, az SAP, az Uber és a Zoom. Ezzel szemben az Európai Bizottság 2023. szeptember 6-án hat kapuőrvállalatot azonosított: Aphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta és Microsoft (EC, 2023d), különböző platformszolgáltatásaik mentén (1. táblázat). Ezenfelül 2023. szeptember 5-én a Bizottság az azonosított kapuőrökkel kapcsolatban összesen 28 vizsgálatot indított, például az online közvetítői szolgáltatásaikra, operációs rendszereikre, internetes böngészőikre, online reklámozási szolgáltatásaikra, illetve online közösségimédia-szolgáltatásaikra vonatkozóan (DMA.100011 – DMA.100123 sz. esetek).2
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat. Kapuőrök a digitális piacokról szóló jogszabály értelmében 2023-ban
Alphabet
Amazon
Apple
ByteDance
Meta
Microsoft
Közösségi média
Tiktok
Facebook
Instagram
LinkedIn
Intermediáció
Google Maps
Google Play
Google Shopping
Amazon Marketplace
App Store
Meta Marketplace
Reklámozás
Google
Amazon
Meta
Böngésző
Chrome
Safari
Operációs rendszer
Google Android
iOS
Windows PC OS
N-IICS*
Whatsapp
Messenger
Videómegosztó
YouTube
Kereső
Google Search
*N-IICS: Number-Independent Interpersonal Communication Services, számfüggetlen személyközi kommunikációs szolgáltatások
Forrás: EC (2023d) alapján saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (Digital Services Act, DSA) (EU 2022c), melyet 2022. október 19-én fogadtak el és 2024. február 17-től alkalmazandó, céljait tekintve nagyban hasonlít a digitális piacokról szólóhoz, azonban a rendelet tárgyából (szolgáltatások) következően ebben nagyobb hangsúlyt kapnak a fogyasztóvédelmi szempontok és egyéb jogok (pl. gyermekek jogai, legális kereskedelem). A rendelet nem piaci magatartásokra fókuszál, hanem olyan vállalatokra, amelyek a következő digitális szolgáltatásokat nyújtják: internet, doménnév, tárhely, online piactér, alkalmazásboltok, kollaboratív platformok, valamint közösségimédia-platformok. A rendelet kötelezettségeket ír elő a vonatkozó vállalatokra, úgymint – többek között – átláthatóságijelentés-tétel, alapvető jogok figyelembevételén alapuló szolgáltatási feltételek, kapcsolattartási pontok, felhasználók tájékoztatása, panaszkezelési és jogorvoslati mechanizmus, adatok megosztása a hatóságokkal.
1 A jogszabály tételesen felsorolja a szabályozás hatálya alá tartozó eszközöket: kézi mobiltelefonok; táblagépek; digitális kamerák; fejhallgatók; mikrofonos fejhallgatók; kézi videójáték-konzolok; hordozható hangszórók; e-könyv-olvasók; billentyűzetek; egerek; hordozható navigációs rendszerek; fülhallgatók; laptopok.
2 A Bizottság versenyügyi esetkeresőjében külön kategória nyílt a DMA-esetekre, amely tovább szűrhető a fő platformszolgáltatási kategória, illetve a platform kötelezettsége szerint.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave