3. A magyar különutasság1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kelemen (2020) az Európai Uniót és azon belül a magyar utat elemezve megalkotta az „autoriter egyensúly” fogalmi keretét, amely három pilléren nyugszik. Az első pillért, amely segített az Unión belüli magyar autokrácia kialakításában, félkész uniós szintű politizálásnak nevezi: vannak európai pártok, de a nemzeti szuverenitás megmarad. Másodszor, az uniós pénzügyi támogatás segít fenntartani a nemzeti autokráciákat, valamint az EU-tagság miatt az autokratikus kormányok is jelentős külföldi befektetéseket vonzanak. Harmadszor, a személyek szabad mozgása az EU-n belül megkönnyíti az elégedetlen polgárok kivándorlását, ami csökkenti az autokratikus rendszerrel szembeni belföldi ellenállást. A kivándorlók pénzátutalásai pedig támogatják a hazai gazdaságot, és így segítenek fenntartani a rendszert. A magyar jogállamiság leépítésének folyományaként 2022 szeptemberében az Európai Parlament Magyarországot hibrid választási autokráciának minősítette.2

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2022 áprilisában az Európai Bizottság beindította Magyarország ellen a jogállamisági mechanizmust, ami lehetővé teszi az uniós finanszírozás csökkentését azokban a tagállamokban, ahol a jogállamiság megsértése hatással van az uniós költségvetésre és ahol magas a korrupció. A kifizetések esetünkben 27 „szuper-mérföldkőhöz” kapcsolódnak, köztük a jogállamisági mechanizmus 17 pontjához és olyan kérdésekhez, mint az igazságszolgáltatás függetlensége (Czina, 2023). Az autoriter egyensúly első és második pillére némileg meggyengült, mivel az oroszbarát magyar kormány döntésblokkoló magatartása miatt politikailag elszigetelődött és a feltételességi mechanizmus miatt nehezebben jut forrásokhoz Brüsszeltől. Másrészt azonban a második pillért erősíti a külföldi befektetések beáramlása, főként Ázsiából. A harmadik pillér nem rendült meg, sőt: a Fidesz választási győzelme következtében 2022–2023-ban a kivándorlás még új lendületet is kapott. Az ellenzéki pártokat politikailag támogató magyar fiatalok közül háromszor annyian (36%), a bizonytalan szavazók közül pedig kétszer annyian (24%) éreznek nagyon erős kivándorlási vágyat, mint a Fidesz-támogató fiatalok közül (12%). Az oktatás rombolása és az akadémiai szféra autonómiájának csökkentése tovább lendítette a kivándorlási hullámot (Bíró-Nagy és Szabó, 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Orbán-kormány gyakran folytatott konfrontatív diplomáciát az EU-val szemben. Az erős Brüsszel-ellenes retorika mellett ugyanakkor technikai kérdésekben korábban csendben együttműködött (Bíró-Nagy és Laki, 2021). A magyar miniszterelnök a brexit okaként a bevándorlást nevezte meg, és beszédeiben az Egyesült Királyságot támogatta.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hazai terepen az Orbán-kormány szisztematikusan építette a rosszindulatú és alkalmatlan Európai Unió képét, és folyamatosan úgy hivatkozott „Brüsszel”-re, mint egyfajta külső hatalomra, nem pedig mint egy klubra, amelynek Magyarország is tagja (Schlipphak és Treib, 2017), részben átvéve ezzel a brexiter pártok retorikáját.
1 E fejezet támaszkodik Éltető és Szemlér (2023) cikkére.
2 “MEPs: Hungary Can No Longer Be Considered a Full Democracy.” European Parliament Press Release, 2022. szeptember 15., https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220909IPR40137/meps-hungary-can-no-longer-be-considered-a-full-democracy.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave