Kérchy Anna

A viktoriánus nonszensz poétikája és politikája

Metamediális játék Lewis Carroll fantáziavilágában


„Mit ér egy könyv képek meg versek nélkül?”

„Mit ér egy könyv képek meg versek nélkül?”1 – töpreng el a nyári rekkenő hőségtől kába Alice tétlenül üldögélve olvasó nővére mellett az árokparton, mielőtt a Csodaországba tovasiető Fehér Nyúl nyomába eredne, hogy kezdetüket vegyék kalandjai. A regényt nyitó költői kérdés megválaszolatlanul marad, ám metafikcionális üzenete áthatja a művet: a vizualitás (képek) és a verbalitás (versek) számára szervesen összefonódó, egymást kölcsönösen kiegészítő szerepet jelöl ki a történetmondásban, eredendően képeskönyvként megálmodott mesefolyamban. Az olvasmány hasznosságára való rákérdezés egyúttal a dulce et utile hagyományban – az egyszerre nevelni és gyönyörködtetni kívánó irodalmi szövegek között – helyezi el az Alice álombeli kalandjai képezte leendő szöveget, melynek befogadója a kép-szöveg, szórakoztató-tanulságos dichotómiák keresztmetszetében hivatott leképezni a képtelen történéseket – a didakszismentes nonszensz mesefantázia műfajának helyet követelve a konvencionálisan nevelői célzattal társított gyerekirodalmi tradícióban. Jelen fejezet az olvasót célzó kihívás első felére koncentrál, azt boncolgatva, miképp képeződik le a képtelenség a nyelvi ábrázolás és a szöveget kiegészítő és/vagy ellenpontozó illusztrációk dinamikus összjátéka révén. Hogyan valósul meg a nonszensz irodalmi műfajának célkitűzése, az elmondhatatlan elmondása, a diszkurzív és piktoriális reprezentáció határait összehangoltan feszegető, és a célközönség interaktív részvételét sürgető szerző és illusztrátor együttműködése jóvoltából Csodaország és Tükörország életre hívásának kollektív erőfeszítése során?2
1 „And what is the use of a book, without pictures or conversation?” AWL, 11. Az eredeti kérdésfelvetésben „beszélgetés” szó szerepel, így a Kosztolányi–Szobotka-fordítás magasabb stiláris regiszterbe helyezi az Alice álomkalandjai képezte eljövendő szöveget, vélhetőleg a „versek” és „képek” szavak azonos szótagszámának egybehangzósságára építve. Gillian Beer egy egész kötetet (Alice in Space, 2016) szentel az Alice-regények szókratikus dialógushagyományon alapuló olvasatának, rámutatva, hogy a meghökkentően érvelő, furcsa lényekkel folytatott párbeszédek egyszerre fejlesztik a beleértett olvasó Alice és a valódi hús-vér olvasó logikai és empátiás érzékét. Michael Hancher úgy véli, az illusztrációk fontos szerepét hangsúlyozza az is, hogy a kérdés megfogalmazásában a vizualitásra utaló „képek” szó kerül elsőként említésre, míg a „jó könyvség” második összetevőjeként felsorolt verbalitás kritériuma nem a leírás, a deskripció, hanem a képiséghez kevésbé köthető párbeszéd. Így a leképezés funkcióját kizárólag az illusztráció tölti be. Erről lásd: Michael Hancher. The Tenniel Illustrations to the „Alice” Books (Columbus: Ohio State UP, 1985).
2 A fejezet rövidített változatát lásd: Kérchy Anna. „Mire képes egy képeskönyv? Képtelen interaktív képszövegek az Alice Csodaországban és Tükörországban első kiadásaiban,” Illusztráció-történetek. Tanulmányok a magyar könyvillusztráció történetéről, szerk. Révész Emese (Balatonfüred: Balatonfüred Városért Közalapítvány, 2022), 30-53.

A viktoriánus nonszensz poétikája és politikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 027 9

A monográfia célja a Lewis Carroll írói álnéven elhíresült Charles Lutwidge Dodgson (1832-1898) sokrétű munkásságának feltérképezése. Az életút és az életmű párhuzamos bemutatása során a kanonikus szerzőfigura alakváltozásait és a kritikai recepció elmozdulásait is nyomon követve tárul fel a Carroll-korpusz interdiszciplináris gondolatiságában összetett metamediális allúziórendszere. A hagyományosan irodalmi műfajként számontartott nonszensz a carrolli poétika és politika fő mozgatórugójaként a szépírásaival következetesen párbeszédbe állított fotóművészeti, illusztrációs, természettudományos, matematikai-logikai és bölcseleti filozófiai munkásságát is meghatározza; a szerzőt a transzmediális történetmondás előfutáraként láttatja. A nonszensz stilisztikai-retorikai sajátosságai, paradoxonokkal való játéka és stratégikus jelentés elbizonytalanítása ideológiakritikai téttel, demokratizáló küldetéssel bír. A nonszensz sajátosan carrolli – ikonotextuális, etológiai, teológiai, matematikai, fordításpoétikai, ludológiai – vetületeinek tükrében a badarsággal való viaskodás szolidaritásra hívó, közösségi létélményként sejlik fel.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerchy-a-viktorianus-nonszensz-poetikaja-es-politikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave