Kovács László

Nyelvi kommunikáció a marketingben

Marketingnyelvészet


Zöld hirdetések szabályozásai

Az Európai Unióban 2023 tavaszán a zöld megfogalmazásokra vonatkozóan egy javaslattétel kidolgozás van folyamatban Green Claims Directive néven; 2024 januárjában csak a tervezet érhető el (Green Claims Directive, 2023). 2024. január 17-én szavazta meg az Európai Parlament azt az irányelvet, amely a fogyasztók zöld átmenetre való felkészítését tűzi ki célul (Directive on Empowering Consumers for the Green Transition) (Empowering consumers for the green transition, 2024). A szabályozás célja, azon tisztességtelen vállalati taktikák visszaszorítása, amelyek a fogyasztó fenntarthatósággal kapcsolatos döntéseit befolyásolják. Így a fogyasztók tudatosabb döntéshozatalának elősegítésére a jövőben fel kell tüntetni például a termék társadalmi hatását; a fenntarthatósággal kapcsolatos információk nem lehetnek túl általánosak és félrevezetőek; nem releváns állításokat nem tartalmazhatnak a hirdetések; a zöld állítások az egész termékéletciklust figyelembe kell vegyék; a jogszabályban szabályozzák a zöld címkék használatát; a termékek elavulásával és javíthatóságával kapcsolatban transzparens tájékoztatást ír elő a jogszabály, bevezetve a javíthatósági pontszámot (Empowering consumers for the green transition, 2024).

Nyelvi kommunikáció a marketingben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 056 9

Mekkora szerepe van a nyelvnek a marketingben? Kovács László lebilincselő kötetét olvasva rájövünk, hogy erre a kérdésre egyetlen válasz van: óriási. A szerző páratlan alapossággal és precizitással vezeti végig az olvasót a márkanevek, szlogenek, csomagolások, reklámok nyelvi (és nyelvészeti) összefüggésein, melyeket számtalan példával és szakirodalmi vonatkozással támaszt alá. Hiánypótló munkáról van szó, amely Magyarországon elsőként nyújt teljes körű bevezetést a külföldön már ismert és elismert marketingnyelvészetről, nem feledkezve meg a legújabb – a mesterséges intelligencia által generált – kihívásokról sem. Olvasmányos és lendületes stílusának köszönhetően a kötet kiválóan alkalmazható nemcsak az egyetemi képzés minden szintjén, hanem a mindennapi gyakorlatban is. Haszonnal forgathatják a marketingkommunikációban tevékenykedő szakemberek vagy azok a laikus olvasók is, akik szeretnék mélyebben megismerni saját fogyasztói döntéseik hátterét.

Prof Dr. Benczes Réka, Budapesti Corvinus Egyetem

„Eh, mi a név? Mit rózsának hívunk, / Bárhogy nevezzük, éppoly illatos." – olvashatjuk a Romeo és Júliában. De Shakespeare-nek nincs igaza. Épp ellenkezőleg: a használt szavaknak, kifejezéseknek óriási szerepük van, amit mi, marketingesek jól ismerünk. Sokszor azonban inkább csak sejtéseink vannak, mert mindezidáig hiányzott az a magyar nyelvű könyv, amely egyszerre mutatja be tudományos alapossággal és gyakorlati példákkal a szavak erejét a marketingben. Ezt a hiányt pótolta most Kovács László, az ELTE Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszékének vezetője, a marketingnyelvészet első számú hazai szakértője.

Dr. Papp-Váry Árpád, a Budapesti Gazdasági Egyetem marketing mesterképzésének vezetője, a Magyar Marketing Szövetség alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovacs-nyelvi-kommunikacio-a-marketingben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave