6. Összegzés és kitekintés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kutatás a beszélőváltás-időzítés jellemzőit, valamint az átlagos beszédtempó és fordulóhossz értékét és ezek összefüggését vizsgálta 5 és 9 éves gyermekeknél. Eredményei egyrészt bemutatták, hogy 5 és 9 éves kor között folytatódik a beszélőváltások időtartamának csökkenése; 9 éves korra az FTO-k átlagos értéke (0,322 s) még közelebb kerül a felnőtteknél jellemző (0,2 s körüli) értékhez, de még mindig különbözik attól. A beszélőváltás-időzítésben részt vevő nyelvi készségek összetettsége alapján ez azt jelzi, hogy a nyelvi fejlődés 5 és 9 éves kor között még intenzíven zajlik, és 9 éves kor után is folytatódik; a jövőbeli kutatásokban fontos lenne megvizsgálni, hogy ez milyen részkompetenciákat érint és azok terén milyen változásokat foglal magában, többek között például a szövegtípus-tudás, a nem szószerinti nyelvhasználat, a tudományos és irodalmi nyelvváltozatok, a szociokulturális normarendszer és a társas jelentések, vagy a társalgáshoz közvetlenül kapcsolódó készségek, pl. a társalgásbeli javítás, egyezkedés vonatkozásában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ismertettük az 5 és 9 évesekre jellemző átlagos beszédtempó és fordulóhossz értékeit is; ezek összhangban vannak a korábbi kutatások eredményeivel, és megerősítik, hogy az életkor növekedésével a beszédtempó gyorsabbá válása és az átlagos fordulóhossz növekedése jellemző.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A dolgozat lényeges megállapítása, hogy bár a relatíve kis minta nem teszi lehetővé az általánosító értelmezést, a beszélőváltások időtartamátlaga nem mutat összefüggést az átlagos beszédtempóval egyik életkorban sem, vagyis a beszélőváltások gyorsabbá válása nem a beszéd sebességének általános növekedéséből adódik. Bár a szóátvételek átlagos gyorsasága és a beszéd sebessége egyaránt nő az életkor hatására, a kettő között nincs közvetlen kapcsolat, két külön időzítési részrendszert vagy aspektust alkotnak; bár bizonyos összefüggés van köztük, ez összetett és közvetett jellegű.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szintén új eredmény, hogy a fiúk és lányok beszélőváltás-időzítése között megfigyelhetők különbségek mindkét életkorban; ezt azonban a jövőben nagyobb mintán is ellenőrizni kell, valamint érdemes kvalitatív elemzéssel kiegészíteni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jelen kutatás nem vizsgálta az egyes beszélőváltási időtartamok összefüggését az aktuális forduló hosszával, beszédtempójával, valamint egyéb jellemzőivel, továbbá nem érintette a beszédpartner hatását, és az egyéni beszélőváltási stratégiákat és jellegzetességeket; ezek elemzését a továbbiakban tervezzük. Szintén fontos feladat a beszélőváltások időtartamát befolyásoló lokális tényezők, így az előző és az aktuális forduló hosszának, komplexitásának, tartalmi és pragmatikai jellemzőinek stb. részletes elemzése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bár vizsgálatunkat viszonylag kis adatközlői mintán végeztük el, az eredmények fontos adalékokkal szolgálnak a nyelvelsajátítás egy igen alulkutatott területéről. A beszélőváltás-időzítés összetett rendszerének és a társalgási készségek fejlődésének vizsgálata mind a nyelvfejlődésről, mind a gyermekek társas-kognitív készségeinek a fejlődéséről árnyaltabb, pontosabb képet mutat, és számos módon hozzájárul a nyelv általános működésének megértéséhez is.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Levelező szerző: Bóna Judit A szerzők egyenlő mértékben járultak hozzá a kézirat elkészítéséhez.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave