Rigó János (szerk.)

A gyermekágyas nő ápolása és gondozása


5.9. Tejleadó reflex eltérései és társulása más tünetekkel

  • Az aktív tejleadó reflex jeleit (bizsergő érzés, hirtelen teltségérzés a mellben, tejcsöpögés) az anya nem észleli. Bár ez sok esetben nem azt jelenti, hogy a reflex nem aktív, az anyát aggodalommal töltheti el.
  • A tejleadó reflex fájdalmas méhösszehúzódásokkal jár, ami elsősorban többedszer szülőknél és a szülést követő első héten mutatkozik. Az anyának el kell magyarázni, hogy a szoptatás segíti a méh összehúzódását.
  • A tejleadó reflex kiváltódása a gyermekágyban lochia ürülésével is jár.
  • Melegségérzés, viszketés (felkar, mellek), amit értágulat magyarázhat.
  • Mellfájdalommal járó tejleadó reflex. Először szülőknél és a szülést követő első hónapban jelentkezhet. A tejvezetékek gyors kitágulása idézi elő. A fájdalom csökkenthető a mellre helyezés előtti gyengéd mellmasszázzsal.
  • Hányingerrel, hányással társuló tejleadó reflex. Ritkán fordul elő.
  • Késleltetett tejleadó reflex. Okozhatja fájdalom, stressz, önbizalomhiány, fáradtság. Menedzsment: stresszcsökkentő technikák, fájdalomcsillapítás, támogatás.
  • Túl erős (hiperaktív) tejleadó reflex – gyakran társul túl sok tej termelésével. A szoptatás kezdetén a tej kilövell. Tünetei: a csecsemő fuldoklik, köhög, hangosan és gyakran nyel. Elfordulhat a melltől vagy hátrafeszíti magát. Az anya szoptasson olyan pozíciókban, melyekben a csecsemő feje az anya melle fölött van, pl. nyugágy pozícióban vagy módosított hónaljtartásban (a csecsemő felsőteste megemelt). A tej erőteljes kilövellését mérsékelni lehet, ha az anya a tejleadó reflex beindulásáig szoptat, amikor is a csecsemőt leveszi a mellről (úgy, hogy ujját a csecsemő szája sarkába helyezi), textílián felfogja a tejet, és ezután folytatja a szoptatást. Szóba jöhet a mutató- és hüvelykujjal a bimbóudvar rövid ideig tartó enyhe összeszorítása, amivel csökkenthető a tejáramlás.
  • Diszfóriás tejleadó reflex (D-MER – dysphoric milk ejection reflex) – prevalencia ~9%. Az anyákra hirtelen rátörő negatív érzés, mely közvetlenül a tejleadás előtt kezdődik és néhány percig tart. Általában ugyanazon szoptatáson belül mindegyik tejleadáshoz társul, de egyes nőknél csak a kezdeti tejleadással jelentkezik. Legtöbb esetben 3 hónap után elmúlik, de egyeseknél mindaddig fennáll, amíg az anya szoptat. Különböző súlyosságú lehet. Oka nem tisztázott. Nincs bizonyítékokon alapuló hatékony terápia. Javasolt eljárások: megerősítjük az anyát, hogy a negatív érzés nem akaratlagos, segítjük, hogy biztonságosnak érezze a környezetét, meleg alkalmazása (vállakra, meleg lábfürdő stb.), stressz kerülése, relaxációs technikák, pl. jóga, meditáció, az anya figyeljen a légzésére, koffein kerülése stb.
 

A gyermekágyas nő ápolása és gondozása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 057 6

A gyermekágyas időszaknak kiemelt jelentősége van a nő életében, ami talán az egyik legszebb és legboldogabb életperiódus. A biológiai, lelki és szociális változások nagy kihívást jelenetnek az anya számára. A szülést követő hat hét alatt a szervezetben számos élettani, anatómiai változás zajlik. A szervezet regenerációja, a nemi szervek involuciója mellett az emlő átalakul, és a tejelválasztás lehetővé teszi az újszülött, a csecsemő táplálását. A szülés utáni hetekben az anya–gyermek kapcsolat erősödik, egyre szorosabbá válik. A pozitív élmények mellett azonban új feladatok is jelentkeznek az anya számára. Ezek közé tartozik az anyaszerep betöltése, az újszülött gondozása, táplálása, szoptatása stb. Mindemellett a család bővülésével új környezethez és körülményekhez szükséges alkalmazkodni. Az örömteli életszakaszban különböző kóros állapotok is előfordulnak. Enyhébbek közé tartozik a szülést követő fizikai fáradtság, a szoptatási nehézség, a vizeletretenció, a székrekedés (obstipáció) stb. Súlyosabb problémát jelent a vérzés, a fertőzés, a trombózis, a magas vérnyomás, a depresszió és más kóros állapot. Fontos, hogy ezek minél kisebb mértékű lelki megterhelést okozzanak és a szülés pozitív élményét ne csökkentsék. A szülésznőnek kulcsszerepe van a szülés utáni napokban a kórházi ápolás során. Fontos, hogy az anya segítőtársa legyen, bátorítsa az anyát a szoptatásra, erősítse önbizalmát az újszülött ellátása során, tanácsokkal, új ismeretekkel segítse a megváltozott körülményekhez történő alkalmazkodást. Figyelje meg a gyermekágyas viselkedését, magatartását, érzelmi állapotát. Gyakran a szülésznő ismeri fel először a szülés utáni szövődmények első jeleit és az ő feladata a szakorvos tájékoztatása. Adott esetben a beteg azonnali kezelésének megkezdése is a szülésznő felelőssége. Ezért ismernie kell a kórképek tüneteit, felismerését, terápiájának és a gondozási feladatokat. A gyermekágyas nő ellátása teammunka, melyben a szülésznőn kívül a szülész-nőgyógyász szakorvos, a csecsemőgondozó, a védőnő, a laktációs tanácsadó, a szociális munkás is részt vesz. A harmonikus együttműködés csak a társszakmák feladatainak ismeretében valósulhat meg, ezért elvárás, hogy a szülésznő a kollegák tevékenységével is tisztában legyen. Mindezeket az ismereteket a gyermekágy gyakorlati tantárgy foglalja össze, melynek tananyagát tartalmazza e jegyzet. Bízom benne, hogy a kiadvány hozzájárul a gyermekágyas időszakban jelentkező feladatok és a problémák megoldásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rigo-a-gyermekagyas-no-apolasa-es-gondozasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave