Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Tisztességes eljárással és a közvetlen szóbeli tárgyalással kapcsolatos alapvető elvárások

Az említett innovatív megközelítések ugyan előremutatóak voltak, azonban számolni kellett azzal, hogy az eljárások áthelyezése az online térbe teljes egészében átformálja az eljárásokat szükségképpen keretező kommunikációs teret. Az emberi kommunikáció ugyanis nagyban épül a hangsúly, a testbeszéd, a nonverbális jelek feldolgozására, ezek összességében vezetnek el ahhoz, hogy e „jelek” az eljárásban a többi résztvevő irányából kiváltsák a megfelelő reakciókat. Ebből kifolyólag, még ha a technológiai és szabályozási háttér meg is volt hozzá, az „áramvonalasabbnak” és költséghatékonynak tűnő út mégsem váltotta fel teljes egészében a hagyományos, közvetlenségen alapuló eljárási formákat. A tömeges átálláshoz végül a pandémia kényszere kellett, azonban az átállás lényeges elvi dilemmák feloldását is igényelte. Csak olyan módszer volt elfogadható, amely képes szavatolni a tisztességes eljárással kapcsolatos garanciákat,1 valamint képes az online térben is megfelelni a közvetlen szóbeli tárgyalással összefüggő alapvető elvárásoknak.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave