Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


A COVID–19 hatása a jogviszony egyéb elemeire

Habár az ügyek jelentősebb hányadában a világjárvány közvetlenül a vis maior és force majeure klauzulák összefüggésében jelentkezett, és a teljesítés lehetetlenülésével kapcsolatos vitákat váltott ki, bizonyos ügyekben a COVID–19 a tényállás más elemei révén válhatott az érvelések részévé. Ez utóbbi esetre említhető példaként – fuvarozási szerződéssel kapcsolatban – az elmaradt fuvardíj ügyében született 1/3/2022. választottbírósági ítélet. Ebben a jogvitában a koronavírussal történő megbetegedésre mint a követelés érvényesítésének elmaradását igazoló, kimentő körülményre hivatkozott a felperes. Az alperes ugyanis az igény elévülését igyekezett alátámasztani – tudniillik a fuvarozási szerződés alapján támasztható igények a szándékosan vagy súlyos gondatlansággal okozott károk kivételével egy év alatt elévülnek1 –, amelyre válaszul a felperes a Ptk. elévülés nyugvását szabályozó szakaszát idézte. Ez alapján, ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, az elévülés nyugszik.2 A felperes az elrendelt veszélyhelyzet mellett orvosi igazolásokkal alátámasztva hivatkozott arra, hogy a képviseletére jogosultak COVID–19-vírusfertőzésben szenvedtek, munkaképtelenek voltak, s az igény érvényesítésének késedelmét ez okozta.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave