Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Az EJEE-be és annak jegyzőkönyveibe foglalt jogokkal kapcsolatos néhány ügy

Az EJEE – a felfüggesztés ellenére is alkalmazandó – 2. cikke szerinti élethez való jog vonatkozásában az elsők között (2020 novemberében) hozott elfogadhatatlansági döntést a strasbourgi testület a Le Mailloux c. Franciaország ügyben,1 amikor is érvelése szerint a panaszos azon állítása nem meríti ki az élethez való jog sérelmét, miszerint a francia állam nem teljesítette a joghatósága alá tartozó személyek életének és testi épségének védelmére vonatkozó kötelezettségeit, amikor a diagnosztikai vizsgálatokhoz, a megelőző intézkedésekhez és bizonyos kezelési módokhoz való hozzáférést korlátozta a járványhelyzet alatt. Ezért az EJEB a keresetet elfogadhatatlannak minősítette az EJEE 34. és 35. cikke alapján. Tette egyrészről azon indokból, mert a panaszos nem tudta közvetlen érintettségét bizonyítani (a 34. cikk által elvárt hátrányt nem maga a panaszos szenvedte el), másrészről a kérelmező egyébiránt még a helyi jogorvoslatokkal sem élt. Hasonlóan elfogadhatatlannak minősítette a keresetet az EJEB a Riela kontra Olaszország ügyben,2 ahol a súlyosabb egészségügyi kockázatoknak kitett panaszos (például 2-es típusú cukorbetegség, súlyos elhízás és alvászavar) érvelését nem találta meggyőzőnek a 2. cikk alapján, mivel a kérelmező szerint fogva tartása idején nem kapott állapotának megfelelő kezelést egy járványhelyzetben, ami miatt életveszélyben érezte magát. Az EJEB szerint viszont a panaszos nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot indokai alátámasztásra, így nem állapítható meg a 2. cikk szerinti élethez való jog sérelme, veszélyeztetése.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave