Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Összefoglalás

Látható tehát, hogy a rendkívüli állapot jelenségének kezelése széles körű elméleti viták kereszttüzében áll, amelyet a hazai jogtudomány ez idáig kevéssé követett le. Érdemes ezen a ponton röviden összefoglalnunk azokat a főbb elméleti megállapításokat, amelyeket jelen tanulmány keretében tettünk. Tanulmányunk első részében bemutattuk a rendkívüli állapot magyar jogtudomány által leginkább recipiált szerzői, Schmitt és Agamben álláspontját. Mint arra utaltunk, ezen szerzők a rendkívüli állapotra elsősorban a jog szabályai alóli kivételességként tekintettek, ekképpen a rendkívüli állapot egyfajta anomikus tér számukra. Amellett érveltünk, hogy ez a megközelítés kevéssé használható a jogtudomány számára, valamint elméleti szinten is meglehetősen kontraintuitív eredményekre vezet. Mindemiatt helyesebbnek tartottuk alternatív szakirodalmi álláspontok vizsgálatát, amelyek közül elsősorban Nomi Claire Lazar munkáira támaszkodtunk, aki amellett érvelt, hogy a normál és a rendkívüli állapotok közti elméleti határvonal kevésbé éles, mint ahogy azt a magyar szakirodalomban is sokszor feltételezik.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave