Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


A hatályos szabályozás rövid története

Magyarországon 2020 előtt kis teret kapott a kivételes állapotról, különleges jogrendről szóló diskurzus.1 Így volt ez annak ellenére, hogy a demokratikus rendszerváltás alkotmánya (1989-ben az Alkotmányról szóló 1949. évi XX. törvény teljes revíziója) és aztán az Alaptörvény 2012-től külön fejezetet szentelt az úgynevezett különleges jogrendi szabályoknak, amely rendszert 2016-ra, több kiegészítéssel, igen részletessé tette. Az alkotmányos szabályozás 1990-ben még három különleges jogrendi állapotot fogalmazott meg: a rendkívüli állapotot (külső támadás vagy annak azonnali veszélye miatti, élet- és vagyonbiztonságot súlyosan fenyegető, a hatályos jogszabályok által nem kezelhető, honvédelmi típusú kivételes helyzetben érvényesülő jogrend); a szükségállapotot (az államrendet, az élet- és vagyonbiztonságot súlyosan sértő és a hatályos jogszabályok segítségével nem kezelhető, alapvetően rendvédelmi típusú kivételes helyzetben érvényesülő jogrend); és a veszélyhelyzetet (természeti csapás vagy ipari katasztrófa révén előálló, alapvetően rendvédelmi típusú helyzet, amely a személy- és/vagy vagyonbiztonságot súlyosan veszélyeztető helyzetben kihirdethető jogrend).

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave