Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Módszertan

A virtuális bírósági munka szakirodalomban felmerülő előnyeinek és hátrányainak azonosítását követően azt vizsgáltuk, hogyan járult hozzá a világjárvány a távmeghallgatások gyors elterjedéséhez. Ezt követően az elmúlt évek releváns esetjogát vesszük górcső alá: kontinentális alapon csoportosítottuk a joggyakorlatot a regionális tendenciák könnyebb azonosíthatósága érdekében. Tudatában vagyunk annak, hogy globális szinten jelentősen különböző jogi kultúrákat hasonlítunk össze, eltérő alkotmányos érték- és elvrendszerekkel. Ennek okai a világjárvány sajátosságaiban keresendők: a pandémia azonos időszakban hasonló nehézségeket idézett elő az egyes jogrendszerekben, így páratlan perspektívák nyíltak az összehasonlító alkotmányjog, ezen belül az online meghallgatások átfogó vizsgálatára is. A COVID-időszakot 2020. március 11-től értjük, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárványnak nyilvánította a COVID–19-et. Tanulmányunk a nemzeti alkotmány-/legfelsőbb bíróságok által 2020. március 11. után hozott azon határozatokra korlátozódik, amelyekben felmerültek a virtuális bírósági munka alkotmányos vetületei.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave