Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Észak- és Dél-Amerika

A virtuális bírósági technológiákat évtizedek óta alkalmazzák az Amerikai Egyesült Államokban, ez az ország rendelkezik a kontinensen a legnagyobb tapasztalattal a modern technológiáknak az igazságszolgáltatási rendszerbe történő bevonásában.1 Ezzel szemben az alkotmányos felülvizsgálat erősen decentralizált kerete az Egyesült Államokban ahhoz vezet,2 hogy ezekben az ügyekben többnyire csak alsóbb szintű bírósági ítéletek születnek, a legfelsőbb bíróságra csak a jogviták töredéke jut el. Időközben több latin-amerikai ország úgy döntött, hogy a tárgyalóteremben virtuális technológiákat, köztük mesterséges intelligencián alapuló szoftvereket telepít, ennek alkotmányos keretei azonban még nem tisztázottak.3 Ennek eredményeként viszonylag sok felsőbírósági határozat foglalkozott a virtuális tárgyalások alkotmányos vonatkozásaival szerte az amerikai kontinensen, amint azt az alábbiakban bemutatjuk.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave