Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Következtetések

2021 márciusa és júliusa között felmérést végeztek az Egyesült Államokban, és kérdéseket tettek fel a járvány idején a bíróságokhoz való hozzáférésről, valamint a bíróságok által az ügyek tárgyalásának és feldolgozásának folytatására alkalmazott új stratégiákkal kapcsolatos tapasztalatokról. A bírósági alkalmazottak pozitívabban nyilatkoztak az ügyvédeknél az állampolgárok lehetőségeiről, hogy részt vegyenek az igazságszolgáltatásban a járvány idején. Az ezt bemutató tanulmány úgy foglalt állást, hogy annak megítéléséhez, a világjárvány elmúltával szükség van-e online bírósági eljárásra, és ha igen, milyen körülmények között, alaposan mérlegelni kell az előnyöket és a hátrányokat. A bíróságoknak és a kutatóknak gondosan fel kell mérniük, hogy mely konkrét eljárások a legalkalmasabbak az online formátumhoz, és meg kell találniuk a módját annak biztosítására, hogy minden peres fél, beleértve a fogyatékkal élőket és az angolul korlátozottan tudó személyeket is, részt vehessen ezekben alkotmányos jogaik megfelelő védelme mellett.1

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave