Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Akadémiai szabadság: fogalmi és tartalmi keretek

Az ’akadémiai szabadság’ fogalmi meghatározása nem egyszerű. Jogi manifesztációját: jogosulti körét, garanciáit, operacionalizációs mechanizmusait nagy fokú bizonytalanság jellemzi1 annak ellenére, hogy a legtöbb állam alkotmányos rendszerében is megjelenik. Az Európa Tanács tagállamai közül például a szólásszabadság mellett tizenegy tagállam alkotmánya kitér az oktatás szabadságára, tizenöt a kutatáséra, nyolc nevesíti a releváns intézményi autonómiát, négy pedig a tudomány szabadságáról általánosságban rendelkezik.2 Ahogy korábbi írásaimban részletesebben áttekintettem,3 a nemzetközi dokumentumok magyar fordításában leginkább a „tudományos élet szabadsága” megfogalmazás szerepel, és ez magában foglalja az oktatás, a kutatás és a kutatás disszeminációjának (rendezvények, publikáció) szabadságát, helyszínét tekintve pedig leggyakrabban oktatási és kutatóintézetekhez, valamit kiadókhoz köthető. Az akadémiai szabadság lehet oktatók és kutatók egyéni szabadságjoga, de vonatkozhat intézmények autonómiájára; értelmezhető a vállalkozás szabadságának és a közszolgáltatások dimenziójában is.4

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave