Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Tudományos kiadók és megfigyelés a digitális világban

A digitális átállás tovább erősítette a tudományos publikációk piacának jól dokumentált (és az akadémiai szabadság szűkítését is eredményező) torzulásait. A jelenséget a digitális szuverenitás elvesztésének is szokták nevezni,1 és a lényege, hogy az egyetemen kívüli intézmények, például kiadóóriások, IT-szolgáltatók befolyásolhatják a felvételi, oktatási vagy kutatási gyakorlatot. A tudományos eredmények disszeminációját ugyanis meghatározza a surveillance capitalism, a corporate university és az oligarchikus piaci koncentráció háromszöge.2 A tudományos folyóiratok kiadása ugyanis az egyik legjövedelmezőbb szektor: a kutatók ingyenesen bocsájtják rendelkezésre a tudományos produktumokat (és azok tulajdonjogának döntő többégét). A kiadó többnyire ugyan fizet (egy inkább jelképes összeget) a szerkesztőknek, akik eldöntik, hogy érdemes-e közzétenni a munkát, és az esetek többségében végeznek egy minimális nyelvi lektorálást, de a szerkesztés nagy részét, a tudományos érvényesség ellenőrzését és például a kísérletek értékelését ingyenesen dolgozó tudósok végzik. A kiadók ezután értékesítik a terméket a többnyire államilag finanszírozott intézményi és egyetemi könyvtáraknak, hogy az végül visszajusson azokhoz a tudósokhoz, akik (közösségként) létrehozták a terméket.3

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave