Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Szülők a digitális tanteremben

A digitális átállás az akadémiai szabadság (és működés) egy újabb forrásból érkező akadályára is felhívta a figyelmet: a diákok szüleire. Különböző szociokulturális közegekben a home office-ba kényszerült egyetemisták szülei is bekapcsolódnak az akadémiai vitákba: konzervatív muzulmán családok például esetenként erős ellenérzéseket fogalmaznak meg az ily módon megismert tananyaggal kapcsolatban, és ez akár a diákoknak a programból való távozásához (vagy a kurrikulum oktrojált megváltoztatásához) vezethet.1 A jelenléti oktatásra történt visszatérés sem változtatott a digitális napló széles körű elterjedésén, ahol a „hókotrónak” nevezett szülők folyamatos jelenléte, a diákok tanulmányi előrehaladásának ellenőrzésében és mikromenedzsmentjében újfajta kihívást jelent a pedagógusok (és az egyéni felelősségvállalásban emiatt visszamaradó diákok) számára. Emellett az amerikai egyetemeken egyre terjedő gyakorlat az, hogy a (tandíjat fizető) szülők a felsőoktatásban is fenntartják hozzáférési igényüket az oktatói értékelésekhez, jegyekhez és adott esetben az oktatók számonkérésére.2

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave