Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


A természettudományos gondolkodás és megközelítés szerepe – általános kérdések a közigazgatás szervezetének, személyzetének és cselekményeinek tükrében

A közigazgatás, közigazgatási jog és a természettudományok kapcsolatának elemzése körében ki kell térni arra, hogy e téren csak részben alkalmazhatóak a bírósági jogalkalmazás körében részletesen feltárt megállapítások.1 A bírósági jogalkalmazás és a természettudományos gondolkodás sokrétűen elemzett, a jogi döntések szakmai megalapozottsága a modern bírói működés megértéséhez is kulcsfontosságú. A bírói döntés – ahogyan ezt az irodalom is kiemeli – jogi döntés, de a generálklauzulás jogi szabályozás vagy maga a jogi szabályrendszer valamely más tudomány által leírt jelenségre támaszkodik. Azonban a döntésnek végső soron a jog logikáját kell követnie. Ez egyfajta sajátos ellentmondást eredményez, hiszen a jog normatív logikája sok esetben eltér a kísérleti megfigyeléseken és az azokból levont, gyakran valószínűségi következtetéseken alapuló természettudomány módszertanától.2 Erre jó példát jelentenek a 2022. augusztus 20-ai tűzijátékkal kapcsolatos ellentmondások: az OMSZ a természettudományos módszert alkalmazva azt tudta jelezni, hogy nagy a valószínűsége egy csapadékosabb időszaknak. A későbbi mérések már más képet mutattak, de azok feldolgozása szükségszerűen időt igényelt. Így az eseményekről való döntés időpontjában a nagy valószínűséggel csapadékot jósló előrejelzés állt rendelkezésre, s ez alapján kellett egy igen vagy nem jellegű, a bizonyosságra építő döntést hozni.3

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave