Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Bevezetés

Az Eurostat adatai szerint 2021-ben az uniós vállalkozások 22%-a szenvedett el hátrányos következményeket az információs és kommunikációs technológiai (IKT) rendszerekkel kapcsolatos biztonsági incidensek miatt,1 míg 2018-ban ez az arány még csak 12% volt.2 Ezek magukban foglalják az egyes szolgáltatások leállását vagy elérhetetlenségét, vagy az adatokkal kapcsolatos visszaéléseket. Az incidensek jelentős része ugyan hardver- vagy szoftverhibákra vezethető vissza,3 a kibertámadások száma is növekvő tendenciát mutat. A zsarolóvírus-támadások száma 41%-kal,4 az e-mailekkel összefüggő támadások, beleértve az adathalászatot is, szintén 48%-kal nőttek 2022-ben.5 A támadók az ellátási láncok6 megzavarására is elkezdtek összpontosítani, amelyek már a COVID–19-világjárványt követően és még inkább az orosz–ukrán háború kitörése óta jelen vannak.7

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave