Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Az adathalászat új technikái

Az adathalászat a pszichológiai manipulációs (social engineering) támadások egy olyan speciális formája, amelyben az elkövető megbízható személynek vagy szervezetnek adja ki magát (például hivatalnoknak, banki ügyintézőnek stb.) annak érdekében, hogy bizalmas információkat csaljon ki az áldozattól. Az ilyen típusú csalások egyik jellemző eleme a sürgetés, ami azt a célt szolgálja, hogy az áldozat ne tudja logikusan vagy észszerűen átgondolni a felvázolt történetet. Amennyiben ez nem működik, akár ijesztő taktikákat is alkalmaznak azért, hogy az áldozatot rákényszerítsék a támadó kéréseinek teljesítésére. Például a felhasználói fiók felfüggesztésével fenyegetnek, vagy arra figyelmeztetnek, hogy feltörték azt, vagy valamely hatóság munkatársának adják ki magukat, és pénzbírsággal, egyéb jogi lépésekkel ijesztenek rájuk, gyakori továbbá, hogy egy barát vagy családtag nevében írnak, akinek sürgős segítségre van szüksége, vagy épp a felhasználóról készült kompromittáló tartalommal zsarolják az illetőt, de az is előfordul, hogy technikai támogatással kapcsolatban keresik meg valamely hiba elhárítása érdekében. Az adathalász-kampányok célpontjában egyaránt állhatnak általános felhasználói csoportok (jellemzően nagyobb számban) vagy konkrét személyek is.1

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave