Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Mobilvírusok és zsarolóvírusok

A mobileszközökre tervezett rosszindulatú programok lassan egy évtizede velünk élnek, ezalatt pedig komoly fejlődésen mentek keresztül. Az elmúlt évtizedben készült első komolyabb fenyegetést azok a malware-ek jelentették, amelyek fő célja az volt, hogy minél több reklámot mutassanak az áldozatoknak, és csendben telepítsék (majd elindítsák) a reklámozott alkalmazásokat. Bizonyos esetekben a felugró hirdetések agresszív megjelenítése és a felhasználói parancsok végrehajtásának késleltetése használhatatlanná is teheti az eszközt. Megfelelő odafigyeléssel ezeket a fenyegetéseket az átlagfelhasználók is kiszűrik, ami – hosszabb távon – azt eredményezte, hogy a mobileszközökre tervezett malware-ek is elkezdtek fejlődni, egyre összetettebb, a megtévesztésre alkalmas funkciókat magukban foglalva. A mobil bankolás elterjedésével egyértelművé vált, hogy a kincset érő adatok megszerzéséért folyó küzdelem új teret fog nyerni magának. Megjelentek azok a mobilalkalmazásnak álcázott programok, amelyek – a felhasználó tudta nélkül – releváns adatokat, így például személyes és pénzügyi adatokat gyűjtöttek, majd továbbítottak az előre megírt parancsok alapján. A korai, visszatekintve viszonylag egyszerűnek tűnő trójai malware-ek helyét azonban szépen lassan elkezdték átvenni a bonyolultabb felépítéssel és működéssel rendelkező programok. Európa-szerte komoly sajtóvisszhangja volt a Cabassous nevű malware-nek, majd – a Cabassous sikeres hatásmechanizmusát kihasználó – Flubot nevű programnak.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave