Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Antipluralizmus, munkaerőpiaci politika és a pandémia: a COVID–19 politikai felhasználása és társadalmi következményei Magyarországon1

Gárdos Judit,2 Hungler Sára,3 Illéssy Miklós4
1 A kutatás a Magyar Tudományos Akadémia 05016764. sz. „A jogrendszer reagálóképessége a poszt-COVID-társadalomban: kockázatok és lehetőségek” c. projektje keretében valósult meg. Ezen írás eredeti, bővített változata megjelent: Gárdos, Judit – Hungler, Sára – Illéssy, Miklós: Anti-pluralism, Labour Market Policy and the Pandemic: Political Uses and Social Consequences of COVID-19 in Hungary. Social & Legal Studies, 2024, OnlineFirst, 1 –20. doi: 10.1177/09646639241233939. Bár minden erőfeszítést megtettünk annak érdekében, hogy a jelen kiadvány tartalma tényszerűen helyes legyen, sem a szerzők, sem a kiadó nem vállalja, és ezúton kifejezetten kizárja az alkalmazandó jogszabályok által megengedett legteljesebb mértékben az e cikkben közzétett tartalmakból eredő felelősséget, beleértve, de nem kizárólagosan az eredeti vagy a fordításban található hibákat, kihagyásokat, pontatlanságokat, illetve az ezekből eredő következményeket. A jelen közlemény nem zárja ki a törvény által nem kizárható felelősséget. Hálásak vagyunk a Magyar Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének, amiért rendelkezésünkre bocsátotta felméréseinek adatait. Köszönjük Medve-Bálint Gergőnek és Szikra Dorottyának a tanulmány egy korábbi változatához fűzött értékes észrevételeiket. A szerzők a következő pénzügyi támogatásban részesültek a kutatáshoz, a szerzőséghez és/vagy a cikk publikálásához: az egyik felmérést, amelyet ez a cikk elemez, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézete végezte és finanszírozta; a kutatás a Magyar Tudományos Akadémia Kiemelt Kockázati Ösztöndíja a poszt-COVID jelenségek kutatására „A jogrendszer reagálóképessége a poszt-COVID társadalmakban: kockázatok és lehetőségek” című projektje (05016764) keretében valósult meg. A cikkhez felhasznált kutatási adatok a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont digitális intézményi repozitóriumában, a Kutatási Dokumentációs Központban érhetők el: DOI: 10.17203/KDK581; DOI: 10.17203/KDK590.
2 Tudományos főmunkatárs, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet.
3 Tudományos munkatárs, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet.
4 Tudományos főmunkatárs, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave