Bán-Forgács Nóra, Lőrincz Viktor Olivér, Mezei Kitti, Szentgáli-Tóth Boldizsár (szerk.)

Poszt-COVID

A COVID–19 hatásai a jogrendszerre


Társadalmi párbeszéd az antiplurális „munkaalapú társadalomban”

A második (2010 utáni első) Orbán-kormány célja az úgynevezett „munkaalapú társadalom” és Európa legrugalmasabb munkaerőpiacának megteremtése volt, amely politikai célt bátran jellemezhetjük gazdaságfilozófiai értelemben neoliberálisnak.1 Az Orbán-kormány egy sor gazdaságpolitikai eszközt dolgozott ki a transznacionális feldolgozóipari vállalatok jövedelmezőségének elősegítésére. Annak ellenére, hogy a kormány sikeresen mozgósította az elégedetlen nemzeti tőkéseket is, a transznacionális tőke továbbra is domináns pozícióban van a magyar gazdaság legjelentősebb ágazataiban. A feldolgozóipari közvetlen külföldi befektetések GDP-hez viszonyított aránya 2010 és 2019 között megduplázódott, jelentősen növelve az ágazat függőségét és a német autógyárak gazdasági hatalmát, ezáltal politikai befolyását,2 amelyek a populista Orbán-rendszer egyik legnagyobb nyerteseivé váltak.3 Ezenfelül a kormányzati intézkedéseket a szociális párbeszéd háttérbe szorítása, formális és informális intézményeinek gyengítésére irányuló általános törekvés kísérte.

Poszt-COVID

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 063 7

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete COVID–19-világjárványhoz kapcsolódó kutatásait lezáró kötet körvonalazza azokat a jogrendszert érintő, a közegészségügyi szükséghelyzethez köthető változásokat, amelyek várhatóan hosszabb távon is velünk maradnak majd. Kitérünk a különleges jogrend kereteire, a természettudományos érvek és a jogtudomány megváltozott viszonyára, az államszervezeti kérdésekre, valamint az alapvető jogok védelmének új kihívásaira.

Mindannyian átéltük a fertőzéstől való mindennapos félelmet, az éjszakai kijárási tilalmat, a szórakozóhelyek bezárását, az oktatás online térbe kerülését, az utazások tilalmát, arról azonban kevesebb szó esett, hogy ezeknek a jelenségeknek milyen jogi vonzatai voltak, amelyek kiterjedtek – sok esetben máig hatóan – az egész jogrendszerre.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a jogi szabályozás iránt, és többet szeretnének megtudni arról, hogy a rendkívüli körülmények elmúltával hogyan változott a jogrend. A kötet problémaorientált elemzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló jövőbeli válsághelyzeteket felkészültebben, jogállami tudatossággal tudjunk kezelni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ban-forgacs-lorincz-mezei-szentgali-toth-poszt-covid//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave