Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


A katolikus skolasztika

A katolikus arisztotelizmus egyik jellegzetes humanista képviselőjének, Titelmann-nak (Titelmannus) egy népszerű kompendiumát kétszer is kiadták Magyarországon. A szerző kapucinus szerzetes, Németalföldön és Rómában működött. Tevékenységét az úgynevezett ciceroniánus retorikus logikához sorolják. Az irányzat tankönyvei az arisztotelészi logikának az oktatásban nélkülözhetetlen fogalmait magyarázzák, a humanista retorika elemeit alkalmazva. A szóban forgó mű, a Compendium dialecticae Franci Titelmanni ad libros logicorum Aristotelis a szerző egy 1533-ban kiadott munkáján alapuló kivonat, ami ebben a rövidített formában először Párizsban jelent meg, 1553-ban.171

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave