Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


A Doce praedicare felépítése

Ha a szakirodalomban a műre vonatkozó utalásokat keresünk, meggyőződhetünk róla, hogy ez az alkotás sokáig az életmű legelhanyagoltabb darabjai közé tartozott. A mű jelentőségével a megjelenés évszázadának néhány szerzője volt a leginkább tisztában. A XVIII–XIX. századi nagy életrajzgyűjtemények, irodalomtörténeti összefoglalók – ha egyáltalán felveszik Medgyesit – szinte kizárólag a mű hosszabb-rövidebb címét adják meg.492 Az újabb méltatások legfeljebb mint az első magyar imádkozás- és prédikációelméletet említik.493 A kezdetektől a romantikáig tartó kritikatörténeti összefoglaló népszerű változatában olvasható, hogy Medgyesi prédikációelméletét „az első rendszeres magyar retorikaként tisztelhetjük”; ugyanott található a szöveg modern kiadása.494 Részletesebben egyedül Borbáth Dániel tanulmánya foglalkozik a Doce praedicare-val. Leírása azonban éppen a leglényegesebb kérdésekben helyesbítésre szorul.495

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave