2.7.2. A vállalati turnaround pénzügyek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha a szóban forgó cégek a hanyatlás szakaszában, de még a megmenthető szakaszban vannak, akkor a „roncsok” eltávolítása után egészséges és szilárd (marketing-, stratégiai, pénzügyi és szervezeti) alapokat kell felépíteni szerkezetátalakítási projekt keretében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Chowdhury 2002-ben elsőként kapcsolta össze a fordulatkutatást az életciklus-megközelítésekkel (Chowdhury, 2002). Azt, hogy milyen életszakaszban milyen fordulatokkal szembesülnek a cégek, illetve a vezetők ezeket hogyan, mikor, hol és miből tudják felismerni és azonosítani, befolyásolja a vezetői attitűd, valamint az információs fok és tartalom (Katits, 2019).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bajban lévő vállalkozás felelős vállalati irányítása számára az egyik kiutat a turnaround jelenti, vagyis az addigi veszteséges vállalati működés – lehetőleg gyors – fordulata a pozitív jövedelmi sávba egyrészt a költségek kontroll alatt történő menedzselésével, másrészt a fenntartható növekedés generálásával. Ráadásul a vállalati irányítás az idő nyomása alatt működik, egyre fokozódó kockázatvállalással. Rövid idő alatt sok olyan dolgot kell helyesen elvégeznie, amit korábban rosszul csinált.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati turnaround pénzügyek az előző fejezetben tárgyalt életciklus-pénzügyek közül a válság szakaszához kapcsolódnak; különösen a fejlődő és a látens válság, valamint a kifejlett, de még uralható válság szakaszának teoretikus, de legfőképpen praktikus ismeretanyagát ölelik fel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Miben és mennyiben hoztak fejlődést a vállalati turnaround pénzügyek elméletben és gyakorlatban? A vállalati turnaround pénzügyeket az különbözteti meg a hagyományos vállalati pénzügyektől, hogy egy adott szituációhoz, a turnaround helyzethez kötődnek, így kevésbé általános, inkább specifikus ismereteket és tudást igényelnek. A vállalati turnaround pénzügyek az alábbi területeken hoztak fejlődést az elméletben és a gyakorlatban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Kiváltották a fordulatkezelési kutatások (lásd 3. fejezet) módszertani alapjainak kidolgozását.
  • A stratégiai turnaround pénzügyek felölelik a racionalizálási és tőkekivonási döntési eszköztárat. Így felölelik a befektetett eszközök és a forgóeszközök egyes csoportjaiban lekötött tőkeadagok mint finanszírozási források felszabadítását, ami lehet értékesítés, eszközhasznosítás, így bérbeadás, lízingelés, a készletállomány csökkentése optimalizált beszerzési diszpozícióval, a vásárolt és a saját termelésű készletek lekötési idejének csökkentése, a termelési (termék)program összhangba hozása a piaci követelményekkel, a termelési folyamat gyorsítása, amihez az alkalmazott technológia hatékonysági vizsgálata szükséges, félkész és késztermékek teljesítési normáinak emelése, a realizálási folyamat gyorsítása, a fizetési módok felülvizsgálata a vevői-szállítói fizetések faktoring- és tartozásátvállalásának összehangolásával, a fizetési fegyelem javítása, az úgynevezett make-or-buy döntések meghozatala. Az életben sokat kritizált outsourcingot mérlegelni kell az egyes vállalati funkciók – például reklám, piackutatás, kintlévőségek kezelése, könyvelés és adatfeldolgozás – esetében. Racionalizálással javítjuk/modernizáljuk a termelő berendezéseket a gazdaságosság növelése céljából. (A gazdaságosság növelése itt nem a nyereség fokozását, hanem a működési és a finanszírozási költségek csökkentését jelenti.) Csekélyebb tőkebevonással azonos vagy magasabb termelési és/vagy értékesítési volument érhetünk el. A racionalizálási eljárásokkal szabad finanszírozási forrásokhoz juthatunk, amelyeket részben megtakarításként vehetünk figyelembe, vagy más befektetésekre fordíthatunk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A hagyományos vállalati stratégiai pénzügyek beruházási döntéshozatala helyett itt gyakran tőkekivonási döntéseket kell hozni. Bizonyos esetekben annak ellenére előnyösebb elvetni egy projektet, hogy folytatódó működésének nettó jelenértéke pozitív. Ennek az az alapvető oka, hogy a rövidebb idő utáni elvetés jelenértéke nagyobb lehet a folytatódó működés jelenértékénél (Van Horne, 1998). Ezt a döntési szabályt azonban nehéz végrehajtani, különösen akkor, ha a projekt hosszú élettartamú, és időközben számos lehetőség nyílik az elvetésére. Vállalati turnaround helyzetben az elvetési érték számítása azonban kedvező megoldást jelenthet (részletesen lásd: Katits, 2017, 6.1.10. fejezet).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Napjaink valóságában a sikeres fordulatkezelés után az agilis projektekre vonatkozó döntés nemcsak a növekedési pályára állást biztosíthatja, hanem egyúttal az értékteremtést magában foglaló tulajdonosi értéket is növelheti. Itt tehát háromféle értékelési eljárást is meg kell említenünk, amelyeket ez a vállalati szakasz nem nélkülözhet: elvetési érték, agilis projektek értékelése és az értékteremtők azonosítására épülő tulajdonosi érték számítása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi kontrolling mint a tervezés–elemzés–ellenőrzés egymásra épülő és egymásból következő hármas területe itt kiemelt szerepet kap. Alapvető fontosságú a kritikus, világos és egyértelmű elemzés és a diagnóziskészítés. A monokauzális ok-okozati elemzést meg kell haladni, és multikauzális ok-okozati vizsgálatot kell végezni. Nagy szerepük van a dinamikus pénzügyi tervezési és elemzési módszereknek, különös tekintettel a pénzáramláson és a pénzforgalmon alapuló kalkulációknak. A pénzügyi tervezés során nem szabad figyelmen kívül hagyni a zoom-in, zoom-out szemléletet, amit éppen a Covid-járvány idején tapasztaltunk. Amit korábban szinte azonnal meg kellett oldanunk, azt a válság idején kitolhattuk a jövőbe, amit viszont későbbre halasztottunk, azt előre kellett hoznunk úgy, hogy a szervezet rugalmassága és sebessége megmaradjon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tízéves kutatómunkára épülő, saját fejlesztésű, jelzés- és okfeltáró kutatáson alapuló pénzügyi turnaround controlling a turnaround vállalati pénzügyek alapvető módszertanának tekinthető (lásd 5. fejezet).
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave